Přihlásit

Ochránci přírody v Beskydech sčítali velké šelmy, připojili se i v Bílých Karpatech

V Beskydech se uskutečnilo tradiční mapování velkých šelem. Po čtyři dny zde hledali stopy rysů, vlků a medvědů pracovníci správ chráněných krajinných oblastí a národních parků, k nimž se o víkendu připojili další zájemci. Ve stejném termínu proběhlo letos poprvé mapování šelem v příhraniční části CHKO Bílé Karpaty.

Ilustrační fotografie Jaroslav Vogeltanz Ilustrační fotografie Jaroslav Vogeltanz

„Mapování velkých šelem v Beskydech se koná už po pětatřicáté, poprvé to bylo v roce 1984. Podle stop ve sněhu či blátě a dalších pobytových znaků, jako je trus či kořist, zjišťujeme, kolik šelem se v území o rozloze 1200 km2 pohybuje. Sledujeme také, které lokality šelmám aktuálně vyhovují a jaké migrační trasy využívají při svém pohybu beskydskou krajinou. Podle posledních odhadů se v oblasti Beskyd včetně přilehlé pohraniční oblasti Slovenska vyskytuje kolem 10-12 rysů. Vzácnější jsou vlci a medvědi, kteří zde žijí v počtu několika málo jedinců,“ vysvětluje Dana Bartošová z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR, regionálního pracoviště Správa CHKO Beskydy, která mapování koordinuje.


Rys, vlk i medvěd žijí pohromadě jen v Karpatech
Velké šelmy z Beskyd a ze Slovenska v posledních letech stále častěji zavítají také na území CHKO Bílé Karpaty. Nejčastěji se jedná o vlky, ale občas se objeví i stopy rysa, a dokonce i medvěda. Nejčastějšími návštěvníky jsou hlavně vlci samotáři, kteří se vydávají na nová území. Ta se pak mohou stát součástí jejich širšího teritoria. Ideální podmínky nacházejí zejména v klidných částech příhraničních pohoří, kam také budou směřovat kroky mapovatelů.
Beskydy jsou jediným místem, kde u nás všechny tři šelmy žijí pohromadě. Zatímco vlka a rysa můžete spatřit i jinde, medvěda lze pravidelně vystopovat jen ve zdejších lesích, do kterých přichází ze sousedního Slovenska. Pohyb krajinou šelmám komplikují nejen silnice s hustým provozem, ale i pytláci.


Na běžkách či sněžnicích, případně pěšky
Při mapování výskytu šelem se stopaři v terénu pohybují po předem stanovených trasách na běžkách či sněžnicích, případně pěšky – podle množství sněhu v horách. K dispozici mají zákresové mapy a pomůcky pro dokumentaci. Výsledky mapování vyhodnocuje Agentura ochrany přírody a krajiny ČR, regionální pracoviště Správa CHKO Beskydy a Bílé Karpaty. Závěrečná zpráva bude k dispozici přibližně za měsíc.
Výsledky mapování budou uloženy do nálezové databáze Agentury ochrany přírody a krajiny ČR a využity při ochraně šelem.
Podle krajskelisty.cz, 15. 2. 2019

(0 hlasů)

Diskuse na serveru SvetMyslivosti.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na SvetMyslivosti.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.