Přihlásit

Aplikace na webu veterinární správy usnadní vyhledávání ztracených psů

Státní veterinární správa (SVS) spustila na svém webu novou aplikaci. Jedná se o databázi, která umožní chovatelům i nálezcům (zejména obcím, městům a útulkům) sdílet informace o ztracených a nalezených psech a tím usnadnit jejich návrat k majitelům. Aplikace by měla prozatím částečně nahradit centrální registr psů, který má vzniknout od roku 2022.

Doporučený Ilustrační fotografie Pixabay Ilustrační fotografie Pixabay

Všichni psi v České republice musí být na základě novelizovaného veterinárního zákona v současné době označeni čipem (u starších psů i tetováním), a to nejpozději ve třech měsících věku. Schváleno již bylo také vytvoření navazující centrální evidence označených psů, k němuž má dojít od 1. ledna 2022.

Centrální registr psů zatím chybí
V současnosti je v České republice několik databází psů provozovaných soukromými subjekty a také některými městy. Svůj registr související s vydanými pasy pro zvířata má také Komora veterinárních lékařů. V případě nálezu označeného psa musí městští či obecní policisté či správa útulku zpravidla prověřovat údaje hned v několika databázích.

Databázi ztracených a nalezených psů najdete zde.

Databáze bude zdarma
„Rozhodli jsme se proto zřídit na svém webu databázi, do níž budou moci chovatelé během několika minut jednoduše zadat údaje o svých ztracených psech, a naopak útulky, městští či obecní strážníci či jiní nálezci zde budou moci sdílet informace o nalezených psech. Na rozdíl od některých soukromých registrů bude aplikace fungovat zcela zdarma,“ uvedl ústřední ředitel SVS Zbyněk Semerád.
Mezi povinné údaje při vkládání dat do aplikace bude patřit specifikace toho, zda se jedná o ztrátu či nález psa, plemeno psa nebo alespoň jeho stručný popis, číslo čipu (nebo tetování), místo a datum nálezu/ztráty, jméno majitele, respektive nálezce a kontakt. Dobrovolně bude možné připojit také fotografii psa a případně další informace formou poznámky.

Aplikace zprostředkuje kontakt mezi majitelem a nálezcem
„Všechny uvedené údaje mají za cíl usnadnit kontakt chovatele a případného nálezce a tím usnadnit návrat psa domů,“ dodal Semerád. Údaje o jednotlivých psech budou zobrazeny v databázi po dobu deseti dnů, pokud je osoba, která je tam vložila, nesmaže dříve, nebo jejich platnost naopak neprodlouží (neobnoví) na dalších 10 dnů.
Podle tiskové zprávy Státní veterinární správy ČR, 20. 2. 2020, redakce

(0 hlasů)

Diskuse na serveru SvetMyslivosti.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na SvetMyslivosti.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.