Přihlásit

Řepka zabije ročně stovky srnců, myslivci jsou bezmocní (iDNES.cz)

  • Kategorie: Zpravy z oboru myslivost

Ozimá řepka je na jaře první zelenou potravou, ale zvířatům neprospívá. Rostlina totiž obsahuje látky, které srncům ničí játra, plíce nebo nervovou soustavu. Zvěř pak hromadně umírá.

"Je to každoroční problém, který roste s plochou, kde se řepka olejka vysazuje. Vyrůstá již přes zimu nebo v brzkém jaře a je jediným zdrojem zelené potravy. Pokud ji srnčí zvěř spásá ve velkém a nekombinuje ji s ničím jiným, hrozí jí velké zdravotní problémy, i smrt," říká mluvčí Českomoravské myslivecké jednoty Josef Pubal.

Ročně podle něj zemřou stovky kusů srnčí zvěře.

Česko je přitom velkopěstírnou řepky. "Roste na 430 tisících hektarech, zabírá 16 procent veškeré orné půdy. Pro svou nenáročnost se pěstuje i v oblastech s nižší úrodností, jako je například Vysočina či západní a jižní Čechy," uvedl předseda Zemědělského svazu Miroslav Jírovský.   Pohnojená, vyšlechtěná, lepší

Řepka je pro zemědělce jistotou. Díky šlechtění je pro zvěř chutnější, ale také mnohem nebezpečnější. Na konci zimy se totiž hnojí dusíkatými hnojivy a nově rostoucí listy jsou plné dusičnanů. Nahnilé spodní listy, které po zimě odumírají, zase mohou obsahovat mykotoxiny. Rostlina má nízký obsah vlákniny a obsahuje jedovaté glukosinoláty.

A pro srnce je na počátku jara často jedinou zelenou potravou. "Zvířatům pak přestávají správně fungovat ledviny, plíce i játra, ztrácejí pud plachosti, dochází k poruše nervové soustavy, přichází trávící problémy, dehydratace, některé kusy oslepnou a dochází k hromadnému úhynu," jmenuje Pubal.   Problém se týká především srnců, kteří se na polích vyskytují nejčastěji. A úhyn roste úměrně s plochou, kde je řepka olejka vysazená. "Zemědělce nemáme šanci přesvědčit, aby kvůli úhynu zvěře přestali pěstovat ekonomicky výhodnou řepku," dodal mluvčí myslivců.

Česká pole zežloutla poté, co stát začal podporovat biopaliva. Řepka je nyní pro zemědělce jednou z nejziskovějších plodin.

"Už tehdy jsme však prosazovali větší pestrost, upozorňovali, že je třeba znát míru a používat i jiné alternativy, než metylester kyseliny řepky - bioethanol, bioplyn, hybridní pohony nebo například LPG," míní někdejší ministr životního prostředí Martin Bursík.

Upozornil také na to, že myslivci záměrně drží stavy zvěře vyšší, než je schopné dané území unést. "To je dlouhodobější problém, který může se spásáním řepky souviset. Zvěř pak nemá dostatečné možnosti potravy a spásá řepku," vysvětlil Bursík.   Ohradit pole nelze   Podle Jírovského není možné problém jednoduše vyřešit. "Je to věc dohody mysliveckého sdružení se zemědělci. Mohou pomoci třeba pachové kolíky, ale tato řešení jsou jen lokálního charakteru. Oplotit pole ve volné přírodě nelze. Už vzhledem k jejich rozloze, ale také kvůli tomu, že časem by se musel plot i s řepkou přemisťovat," míní Jírovský.   A nepomůže ani stát. "Není to problém, který by řešila Státní veterinární správa. Je to problém chovatelů, majitelů či správce honitby, kterým jde o zdraví zvířat a kteří mají s touto skutečností počítat. To znamená umožnit srnčí zvěři se na jaře na čerstvou píci adaptovat," míní mluvčí veterinární správy Josef Duben.     Problém zmírní seno   Řešením je podle něj nabídnout srncům dobré seno. "Tím se šťavnatá řepka srnčímu v trávicím ústrojí naředí a zvěř přechod ze zimního, to znamená především suchého krmení, lépe zvládne," dodal Duben.

Myslivci o této možnosti ví, přesto ani kvalitní seno problém zcela neřeší. "I na konci zimy se snažíme doplňovat seno, sůl a potravu s vlákninou. Musí mít možnost spásat i něco jiného," říká Pubal.

Úhyn zvěře myslivci monitorují a hlídají, aby nedošlo spolu s lovem k decimaci jednotlivých srnčích populací. Kolik srnců a kde ročně zemře právě kvůli řepce, přesně myslivci spočítáno zatím nemají.

Pomoci by mohlo jen omezení řepkových polí. "Toho můžeme dosáhnout skutečnou podporou všech typů biopaliv, investicemi do výzkumu biopaliv druhé generace a taky budováním sítě plnicích stanic na stlačený zemní plyn. Zde se můžeme inspirovat Německem, které má nejen výbornou síť stanic, ale také taxislužby, které tato paliva využívají," uzavřel Bursík.

Diskuse na serveru SvetMyslivosti.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na SvetMyslivosti.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.