Přihlásit

Během vánoční akce lidé na zahradách nejčastěji pozorovali kosy a sýkory (ČTK)

  • Kategorie: Zpravy z oboru myslivost

Během uplynulých vánočních svátků účastníci projektu Živá zahrada nejčastěji na svých zahradách pozorovali kosa černého, sýkoru koňadru a sýkoru modřinku. Vyplývá to z předběžných výsledků vánočního kola programu, který od roku 2004 organizuje Český svaz ochránců přírody (ČSOP). Svaz to včera sdělil ČTK v tiskové zprávě.

Do projektu se podle jeho webu za posledních dvacet let zapojilo přes 2000 zahrad, z nichž 90 získalo titul Živá zahrada.

„Nejčastěji pozorovaným zahradním ptákem je nyní kos černý. Těsně za ním je pak sýkora koňadra a po ní sýkora modřinka. Dříve běžný zvonek zelený je na tom špatně, ale možná má krizi za sebou,“ uvedli dnes organizátoři vánočního mapování zahrad.

Kos černý se objevil na 95 procentech zapojených zahrad, což je o pět procentních bodů víc než v roce 2022. Sýkora koňadra byla na 94 procentech zahrad, předloni ji zaznamenalo 85 procent účastníků. Sýkoru modřinku viděli na 90 procentech soutěžících zahrad, o deset procentních bodů víc než předchozí rok.

„Pozorování rovněž prokázala mírný vzestup výskytu zvonka zeleného. Tento druh se ještě před 12 lety vyskytoval na 70 procentech zahrad, v roce 2022 to bylo na pouhých 34 procentech a o těchto Vánocích 38 procentech. V příštích letech se ukáže, zda u populace zvonka došlo vloni k nějaké změně k lepšímu, či je to jen náhodný výkyv,“ konstatoval svaz ochránců.

Zimní kola soutěže Živá zahrada se konají během vánočních svátků a na rozdíl od květnových kol, která mapují i další volně žijící zvířata, jsou zaměřena výhradně na ptáky. Lidé na soukromých či školních zahradách v předepsaných dnech zapisují výskyt jednotlivých druhů ptáků. Na konci pozorovacího období pak svá pozorování sepíšou a zašlou Českému svazu ochránců přírody, který jim za pozorované druhy přidělí soutěžní body. Po několika letech mohou získat titul Živá zahrada.

Smyslem soutěže je obohatit uživatele zahrad o nové poznatky z přírody a života divokých zvířat. Pořadatelé se zároveň snaží vytvořit kvalitnější životní podmínky pro zvířata, třeba pro motýly, žáby, ptáky nebo ježky, kteří na zahradách mohou najít potravu, bezpečný úkryt či místo pro rozmnožování. Zúčastnit se může kdokoliv se zahradou, například i školy nebo spolky.

Pozorovat ptactvo žijící v sousedství lidských obydlí mohou lidé i o nadcházejícím víkendu. Od pátku do neděle se koná šestý ročník akce Ptačí hodinka. Zimní sčítání ptáků na krmítkách pořádá Česká společnost ornitologická.

ČTK

Diskuse na serveru SvetMyslivosti.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na SvetMyslivosti.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.