Přihlásit

NPŠ: Za vstup do obůrky se od ledna platí (plzenskenovinky.cz)

  • Kategorie: Zpravy z oboru myslivost

I letos budou mít milovníci lesa v pozorovací obůrce na Srní možnost obdivovat ty nejkrásnější parohy na Šumavě.

První prohlídka bude 26. prosince. Loni měl Král lesa, jak jelenovi s nejsilnějšími parohy na Šumavě lesníci přezdívají, dvacet výsad. Letos už jich má dvaadvacet.

Plzeňské novinky o tom informoval mluvčí Národního parku Šumava (NPŠ) Pavel Pechoušek.

Statný jelen překvapil i pamětníky
Král lesa - takovou přezdívku si získal od šumavských lesníků jelen, který pravidelně tráví zimu v přezimovací obůrce na Srní. Má nejsilnější parohy na Šumavě. Podobně kvalitní paroží tu nikdy neviděli ani ti nejzkušenější lesníci.

Když na začátku letošního roku parohy shodil, vážily něco okolo sedmi kilogramů. Měly dvacet výsad, krásně tvarovanou a rozložitou korunu, i když trochu otlučenou kvůli souboji s německým jelenem, se kterým bojoval o přízeň laní v oblasti Rokyteckých slatí.

"Krále jsem viděl už letos během léta. Letos mají jeho parohy ještě o dvě výsady navíc. Je z něj dvaadvacaterák," prozrazuje Jiří Kec, vedoucí územního pracoviště Správy NP a CHKO Šumava na Srní. Existuje tak reálná naděje, že až dvaadvacaterák své parohy na jaře shodí, získají zlatou medaili, což je pro parohy nejvyšší myslivecké ocenění. Loni mu tato medaile o vlásek unikla.

Vidět jej můžete už o Vánocích
Letos budou mít lidé možnost prohlédnout si Krále lesa o Vánocích. "První krmení je naplánováno na 26. prosince. Počítáme s tím, že někteří už budou přesycení cukrovím i sledováním televize a rádi vyrazí na Šumavu. Sraz je ve 13 hodin před hotelem Vydra na Srní. Tedy na stejném místě jako obvykle," uvádí  Pechoušek.

Zájemci se mohou objednat na emailu Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. nebo na telefonu - 731 530 235.
Ti co na Srní dorazí, mohou jelenům přinést i něco na zub. "Ideální jsou jablka, mrkev nebo řepa," vysvětluje Pechoušek.

"Před budovou územního pracoviště na Srní umístíme krabici, kam mohou lidé ovoce i zeleninu dávat. 26. prosince vše vyzvedneme a jeleni si na jablíčkách a mrkvi pochutnají," informuje Jan Kozel, náměstek ředitele správy parku pro lesní ekosystémy.

Od ledna se začíná platit vstupné 20 Kč
Loni na pozorovací obůrku na Srní dorazilo více než 1300 lidí. Oproti předchozím letům to byl citelný nárůst, i když mimořádný zájem o pozorování jelenů je ze strany návštěvníků patrný již od počátku. Letošní návštěvy budou určitě ještě vyšší, i když se tu začne od ledna platit symbolické vstupné 20 korun. Za to dostanou návštěvníci originální vstupenku s jelenem.

Kapacita pozorovacího místa je zhruba 30 osob. Pozorovat jeleny pak mohou zájemci od začátku ledna každé úterý, čtvrtek a sobotu od 12.00 do 15.30 hodin. Návštěvníci si ale mohou dojednat i jiné termíny pro skupiny 10 - 30 osob. Sraz účastníků je v uvedenou dobu vždy na parkovišti u Hotelu Vydra. Do srubu není možné vstupovat se psy a turisté by si měli vzít teplé oblečení, obutí a dalekohled.

Za projekt pozorovacích srubů obdržela Správa NP a CHKO Šumava v roce 2010 ocenění veřejnosti v soutěži Kudy z nudy, kterou vyhlásila Česká centrála cestovního ruchu - Czech Tourism, a za turistický region Šumava obsadila třetí místo.

Jelení zvěř se v lesích na území Správy Národního parku Šumava dožívá vyššího věku než v hospodářských lesích či v jiných národních parcích.

Jeleni na Šumavě nerostou proto, aby byli zastřeleni s kapitálními trofejemi. Lesníci ze správy parku mohou pozorovat jejich chování a zvyky od narození až do velmi vysokého věku. Zhruba devadesát pět procent jelenů v republice, kterým je okolo 18 let, žije na území Národního parku Šumava, dodal Pechoušek.

Diskuse na serveru SvetMyslivosti.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na SvetMyslivosti.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.