Přihlásit

Lovcům hrozí, že zaplatí rybářům za kormorány (Mladá fronta DNES)

  • Kategorie: Zpravy z oboru myslivost

Milionových škod, které v tuzemsku představují hejna migrujících kormoránů, se zatím báli jen rybáři. Od dubna mají možná víc důvodů k obavám myslivci.

ZLÍNSKÝ KRAJ
Škrtem pera se totiž stát zbavil povinnosti proplácet rybářům náhradu škod po kormoránech a způsobil tím právní vakuum. Reálně tak hrozí, že rybáři budou peníze vymáhat právě po správcích honiteb.
"Může to nastat, myslivci z toho mají obavy," potvrzuje vedoucí krajského odboru životního prostředí Alan Urc.
"Je to blázinec, jsem nabroušený," zlobí se zase Slavoj Haška, jednatel Rybářství Haška z Hustopečí nad Bečvou, jemuž přiznal v červnu Zlínský kraj náhradu ve výši 360 tisíc korun. Dost možná naposledy.

Kormorána vyškrtli ze seznamu
Ministerstvo životního prostředí tehdejšího ministra Tomáše Chalupy (ODS) vyškrtlo v dubnu kormorána ze seznamu zvlášť chráněných živočichů, mezi které stále patří třeba vlk nebo bobr.
Škody způsobené těmito živočichy musí podle zákona proplácet přes kraje stát, konkrétně u kormorána to dělalo desítky milionů korun ročně.
Kdysi ohrožený kormorán je dnes podle ministerstva už přemnožený a vyjmutím ze seznamu se měl usnadnit jeho odstřel.
Zároveň měl zaniknout nárok na proplácení škod. Nestalo se ani jedno.
"Ze seznamu chráněných živočichů v zákoně o ochraně přírody je kormorán skutečně vyškrtnutý. Ze zákona o poskytování náhrad škod způsobených zvláště chráněnými živočichy ho ale vyškrtnout zapomněli," vysvětluje Alan Urc.
"Ano, je to guláš," glosuje následky vyhlášky, která začala platit letos symbolicky 1. dubna.
Mezi rybáři tak vládne zmatek. "Proplácení škod v březnu skončilo," tvrdí však naopak Zlínským krajem nedávno odškodněný jednatel Haška. "Naše rybářské sdružení se proti tomu ohradilo, ale zatím nám bylo řečeno, že to je definitivní," dodává.
"Náhrady škod se zatím proplácejí," ujišťuje naopak Alan Urc.
Podle místopředsedy Moravského ornitologického spolku Jiřího Šafránka je situace ještě komplikovanější. Dosud platili rybáři myslivcům 150 až 230 korun "za zobák" každého kormorána, na jehož odstřel dostali v daném revíru od úřadů výjimku. Teď to může být naopak.
"Právníci se dohadují, zda by náhrady škod neměli platit rybářům myslivci. Kormorán je teď totiž lovná zvěř, a když ta způsobí škodu, tak by měli náhradu platit uživatelé honiteb," tvrdí. Škody to přitom bývají značné.
Kormoráni k nám přilétají každý podzim z Polska a Skandinávie. Každý z nich k životu potřebuje aspoň půl kila ryb, což při počtu asi 700 tisíc tažných ptáků znamená kolem 350 tun denně.
Ve Zlínském kraji se kormoráni pravidelně vyskytují například na soustavě štěrkovišť a slepých ramen kolem řeky Moravy, kde požírají ryby třeba sportovním rybářům z Kvasic a Tlumačova nebo nedalekému komerčnímu Rybářství Hulín.
Rybáři se tak chystají své investice chránit aspoň povoleným odstřelem, který ministerstvo slíbilo zjednodušit. "Je to ještě složitější, než to bývalo," tvrdí však rybář Haška.
"Vloni jsme šli jen na kraj, teď se musí žádat na obcích s rozšířenou působností. Já spadám pod čtyři takové obce a každá se k tomu staví jinak," zlobí se podnikatel.
"O náhradu ani o odstřel kormoránů žádat nebudeme. Je to tak komplikované, že se nám to absolutně nevyplatí," tvrdí sportovní rybář z Kvasic, který si nepřál sdělit své jméno.
Ornitolog Šafránek je přesvědčen, že ani odstřel kormoránů není řešení. Jejich počet to nesníží a odevšad je vyhnat nejde. "Jediná ochrana proti kormoránům je led," tvrdí.
Podle ředitele České společnosti ornitologické Zdeňka Vermouzka kormoránům svědčí narovnávání břehů, u kterých se ryby nemohou schovat. Regulované vodní plochy jsou tak podle něho pro kormorány "jako krmítko pro sýkorky".

 

Diskuse na serveru SvetMyslivosti.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na SvetMyslivosti.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.