Přihlásit

Vlci v Orlických horách

Z konce srpna a září pocházejí první fotografie z fotopastí, které definitivně potvrdily výskyt vlka v Orlických horách a jejich okolí. Místním Vlčím hlídkám z Hnutí DUHA se navíc v posledních několika měsících dařilo získávat zvýšený počet nálezů vlčích pobytových znaků. Jejich pravidelnost i četnost napovídá tomu, že se zde nejméně jeden vlk usadil.

Vlk, zachycený fotopastí v Orlických horách na konci září 2020. Foto www.selmy.cz Vlk, zachycený fotopastí v Orlických horách na konci září 2020.

Dobrovolníci Vlčích hlídek monitorují od sezóny 2017/2018 výskyt vlků i v Orlických horách. Důvodem je mimo jiné také blízkost smeček, vyskytujících se v nedaleké oblasti Broumovska a Stolových hor. Vzhledem k tendenci mladých vlků hledat si v dospělosti nová teritoria byly Orlické hory považovány za další pravděpodobnou oblast jejich rekolonizace.

Největší aktivitu vlků v tomto pohoří dobrovolníci zaznamenali v roce 2018, kdy se zároveň očekávalo potvrzení vlčího výskytu také na fotopastech. V průběhu roku a v následujících letech však byly nálezy různých pobytových znaků spíše sporadické. Dá se tedy usuzovat, že územím se pohybovali převážně rozptylující se jedinci nebo sem zasahovalo teritorium Broumovské smečky. 

Letošní rok by však mohl být zlomový. Podařilo se totiž získat mnoho záznamů o trvalém výskytu minimálně jednoho vlka, zejména na polské straně pod Orlickými horami. Zvýšený počet nálezů místní koordinátor Vlčích hlídek Jan Drapák zaznamenal i na české straně přímo v Orlických horách. Minimálně jednoho vlka se pak konečně podařilo zachytit na fotopastech na konci srpna i září.

„Pobytové znaky vlka nacházíme v různých částech Orlických hor již několik let. Šlo převážně o starší trus, z něhož již nebylo možné provést genetickou analýzu, která by nám mohla prozradit, ze jaké oblasti sem vlci migrují,“ uvedl Jan Drapák. „Také značná nepravidelnost nálezů naznačovala, že pohyb vlků je v oblasti spíše sporadický a nejde zatím o nové vlčí teritorium. V letošním roce se nám však podařilo objevit lokality, kde se vlčí aktivitu zaznamenáváme již několik měsíců v kuse. Nepřetržitý pohyb vlků v oblasti Orlických hor dokazovaly i stále nové přibývající nálezy.“

Podle Miroslava Kutala, vedoucího programu Šelmy Hnutí Duha a akademického pracovníka Ústavu ekologie lesa Mendelovy univerzity v Brně, byl trvalý výskyt vlků v Orlických horách jen otázkou času: „Na základě opakujících se teritoriálních značek se zdá, že se tu minimálně jeden vlk usadil. Pro místní přírodu je návrat vlka výborná zpráva, chovatelům však přibydou starosti. Proto jim nabízíme pomoc a podporu při přípravě projektů na lepší zabezpečení stád. Více informací najdou zájemci na novém webu www.ochranaovci.cz.“ 

Podle www.selmy.cz, 15. 10. 2020, red.

(0 hlasů)

Diskuse na serveru SvetMyslivosti.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na SvetMyslivosti.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.