Přihlásit

Moulis: Pomozte obnovovat sokolnictví (plzenskenovinky.cz)

  • Kategorie: Zpravy z oboru myslivost

Pomalu nastává podzim a s ním i hlavní lovecká sezóna.

Ne vždy se však loví puškou. Někdy ale také cvičenými dravci. Tomuto zvláštnímu způsobu lovu se říká sokolnictví.

Sokolnictví je tedy lov zvěře pomocí sokolnicky vedených dravců a sokolníci jsou tedy lidé, kteří neloví puškou, ale loveckými dravci.

Tento způsob lovu není nic nového. Vznikl někdy v dávné minulosti a přetrval již celá tisíciletí. Uvádí se, že kolébkou sokolnictví je starověká střední Asie, přičemž do českých zemí přišlo sokolnictví pravděpodobně až v první polovině 5. století. V Evropě je však sokolnictví zmiňováno již od roku 336 před naším letopočtem.

Dravec se využíval jako účinný pomocník člověka, např. při obstarávání obživy. Tradice sokolnického lovu byla koncem 18. století v českých zemích přerušena, především díky vynálezu střelných zbraní, informoval Plzeňské novinky Pavel Moulis z rokycanské pobočky Českého svazu ochránců přírody (ČSOP).

Jen v Anglii a zemích střední Asie se tento zvláštní způsob zachoval a ani za tuto dobu se ve výcviku i výstroji dravců mnoho nezměnilo, neboť jde o staletí prověřené metody, které nám umožňují provozovat jeden z nejpřirozenějších způsobů lovu, při němž fungují přírodní zákony a přírodní výběr.

Sokolnictví v dnešní době znovu ožívá a získává stále více příznivců, nicméně začátky nebyly vůbec jednoduché. První pokusy o jeho obnovení se datují po 1. světové válce. V roce 1929 byla zveřejněna i výzva k založení sokolnického klubu, která však nebyla vyslyšena. V roce 1957 začíná s výcvikem dravců Svatopluk Doubrava a získává kolem sebe celou řadu zájemců. V Hradci Králové tak vzniká první sokolnické středisko. Řady sokolníků se rozrůstají a vzniká další středisko v Chebu. I tam sokolníci získávají na oblibě a 19.1.1967 uvádí vyhláška o lovu zvěře mezi povolenými způsoby lovu i sokolnictví.

Dnes zájemce o sokolnictví sdružuje Klub sokolníků Českomoravské myslivecké jednoty, který vznikl 11. listopadu 1967 na zámku v Opočně, kde se ustavující konference zúčastnilo 71 sokolníků. Byl mezi nimi i Mgr. Jan Kumbera z Volduch, který propaguje sokolnictví na Rokycansku již několik desítek let a je i úspěšným chovatelem sokolů stěhovavých i rarohů velkých, které se snaží vracet do české přírody.

Tak jako v dávné minulosti, i ti dnešní sokolníci mají ve svém štítu, že neloví proto, aby získali kořist, ale pro všechno to krásné při lovu. Ostatně, kdo si myslí, že dravec uloví vše, na co zaútočí, ten se mýlí. Příroda obdařila rychlostí, bystrostí a obratností nejen dravce, ale i ostatní živočichy. Na sokolnicky vedených dravcích je možné sledovat, že se dravci podaří tak každý desátý útok, upozorňuje Moulis.

Na rozdíl od člověka má dravec se svou kořistí zcela vyrovnané šance. Oba - lovec i kořist - žijí vedle sebe a během vývoje se zdokonaluje lovecká schopnost dravce i obranné schopnosti kořisti. Dravci loví v prvé řadě živočichy nemocné, přestárlé nebo jinak oslabené. Tím vykonávají pro populace druhů, které jim slouží za kořist, nesmírně důležitý úkol výběru a odstraňují biologicky bezcenné jedince, tvrdí Moulis.

Cílem dnešního sokolnictví není jen lov, ale především ochrana a chov dravých ptáků, kteří jsou na vrcholu potravní pyramidy, a tudíž jsou nejvíce ohroženi. Ať se to některým lidem líbí či ne, je důležité připomenout, že právě první odchovy a úspěšné reintrodukce či repatriace dravců do přírody mají na svědomí právě sokolníci. A za to jim patří velký dík. Toto si členové ZO ČSOP v Rokycanech uvědomují a snaží se sokolníkům pomoci, vždyť i některé metody sokolnictví jsou úspěšně využívány v praktické ochraně přírody.

Členem Klubu se může stát zájemce splňující několik základních podmínek - dosažení věku 18 let, platné členství v ČMMJ, trestní rejstřík bez záznamů trestních činů souvisejících s ochranou přírody a úspěšné složení sokolnické zkoušky. K vlastnímu lovu s dravcem je nutný lovecký lístek a povolenka k lovu. Bližší informace získáte u samotných sokolníků či na webových stránkách www.sokolnictvi.net , kde je i odkaz na vedoucí sokolnických středisek, kterých je v současné době kolem dvaceti a jsou rozprostřeny po celé republice.

I na Rokycansku se můžete se sokolníky setkat na jejich setkáních. Uskuteční se jich hned několik a Vy můžete být při tom. Sokolnické výcvikové dny se uskuteční 10. listopadu v Rokycanech / sraz na adrese ZO ČSOP Rokycany /, 11. listopadu ve Volduchách / sraz v Restauraci Kulturní dům / a poslední 25. listopadu v Těškově / sraz v hospůdce na návsi /.

Sraz je vždy v deset hodin na určeném místě a zhruba v jedenáct hodin se odchází do honitby. Máte-li zájem o tento netradiční způsob lovu, přijďte se podívat. Případné další bližší informace rádi podáme na tel. 603239922 či e-mailu: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript., dodal Moulis.

Diskuse na serveru SvetMyslivosti.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na SvetMyslivosti.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.