Přihlásit

Řepka zabíjí srny. Otrávená zvířata jsou nezvykle krotká (5plus2.cz)

  • Kategorie: Zpravy z oboru myslivost

VLAŠIM
Setkali jste se v období zimy a předjaří s nezvykle ochočeným srncem, který před vámi neprchal a nechal se dokonce i pohladit? Pro někoho to může být skvělý zážitek, přírody znalý člověk ale dobře ví, že je zle. Srncova plachost není z ochočení, ale následkem otravy. Viníkem je řepka.

"Nedávno jsme přijali hned dva srnce s jasnými příznaky otravy řepkou. Byli velmi krotcí a trpěli silným průjmem," popisuje Petr Švingr, ošetřovatel vlašimské záchranné stanice pro živočichy.

Oba jedince převezli do stanice, kde podstoupili veterinární vyšetření a léčbu. Jeden ze srnců však i přesto již bohužel uhynul. Druhému se zatím daří malinko lépe, ale i u něj je dle zkušeností prý naděje na uzdravení téměř mizivá.

"Řepka je pro srnčí zvěř v zimě lákavým krmivem. Je šťavnatá a díky šlechtění na nižší obsah hořkých látek i dobře chutná. Bohužel má ale velmi nízký obsah vlákniny a srnci při takto monotónní stravě brzy strádají úpornými průjmy," uvedl vlašimský záchranář s tím, že však při trávení řepky vznikají jedovaté metabolity. Léčba nepomáhá

Léčba je podle něj zatím neúčinná. Řepkou otráveným pacientům ve vlašimské stanici podávají antibiotika a vitamíny. Důležitá je také rehydratace, kvalitní na vlákninu bohaté krmivo a klid.

U některých srnců se podle Švingra povedlo příznaky otravy výrazně utlumit, ale i přesto nakonec uhynuli. Jakmile se srnec vůbec nebrání odchytu, zdá se, že už je poškození jeho organismu už příliš velké. Léčbu navíc ztěžuje silný stres.

Proto ošetřovatelé z vlašimské stanice nálezce srnců vykazujících jasné známky silné otravy odkazují mnohdy na myslivce. Léčit se pokouší jen některé.

"Řepka je bohužel pro zemědělce výhodnou plodinou pro dobré výnosy a finanční zisk. V posledních letech jí tak v krajině velmi přibývá. Jedinou možnou prevencí proti otravám je zvěři v blízkosti řepkových lánů nabídnout dostatek jiné, na vlákninu bohaté potravy," povzdechl si nad nevalnou vyhlídkou Švingr. Jdou po tom, co jim chutná

"I zvěř spásá raději to, co je chutné. Dokud se u nás bude řepka stále pěstovat v takovémto množství, tak budou tyto otravy srnčí zvěře i nadále časté," dokončil ochranář.

Lidem, kteří narazí na nezvykle krotké srnce doporučuje, aby jejich výskyt oznámili místním myslivcům anebo nejbližší záchranné stanici.

"I když by u nich už léčba nebyla možná, jde alespoň zkrátit jejich utrpení," soudí Petr Švingr.



Diskuse na serveru SvetMyslivosti.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na SvetMyslivosti.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.