Přihlásit

Rezervace velkých kopytníků u Milovic se rozrostla na 240 hektarů (ČTK)

  • Kategorie: Zprávy z oboru myslivost

Milovice (Nymbursko) 16. srpna - Rezervace velkých kopytníků mezi Milovicemi na Nymbursku a Benátkami nad Jizerou na Mladoboleslavsku se rozšířila o dalších 80 hektarů na 240 hektarů. Do budoucna by se mohla rezervace ještě zvětšit, řekl dnes novinářům ředitel ochranářské společnosti Česká krajina Dalibor Dostál.

Rezervace velkých kopytníků v bývalém vojenském prostoru Milovice vznikla v roce 2015 na dvou pastvinách u Milovic a Benátek nad Jizerou. Spolu se dvěma stády divokých koní ji obývají zubři a zpětně šlechtění pratuři. Rezervace se stala prvním místem na světě, kde jsou všechny tři druhy původních velkých kopytníků Evropy.

"Rozšíření přišlo právě včas. Kvůli extrémním vedrům a suchu roste na pastvinách méně trávy než obvykle. Na větší ploše tak zvířata najdou dostatek potravy. Všem institucím a organizacím, které se na rozšíření podílely, bych proto chtěl velmi poděkovat," řekl Dostál.

Rezervace významně přispívá k ochraně ohrožených druhů, žije v ní například 42 procent všech českých druhů denních motýlů nebo dvě třetiny všech tuzemských druhů netopýrů.

Podle Dostála je možné, že již příští rok nabídne rezervace novinku. Zájemci by mohli navštívit ve speciálních terénních vozech přímo areál rezervace, šlo by tak o obdobu safari. Návštěvníci by kvůli bezpečnosti jeli v terénním voze s průvodcem, od něhož by se také dozvěděli zajímavé informace o zvířatech.

O obdobě safari se uvažuje od otevření rezervace, kvůli malým plochám ale dosud nemělo smysl. Po rozšíření nabývá představa nový rozměr a podle Dostála začnou intenzivní jednání. Jestli se safari v rezervaci zavede již v příštím roce, záleží také na penězích.

Například zdejší stádo zubrů se od založení rezervace téměř ztrojnásobilo. Kopytníci spásají zeleň a brání jejímu zarůstání agresivními druhy trav a křovin.

Projekt návratu velkých kopytníků do přírody má podle České krajiny celosvětovou publicitu, o projektu se zmiňují mimo jiné New York Times, Washington Post, BBC, Science nebo Der Standard.

Jaroslav Beneš

Diskuse na serveru SvetMyslivosti.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na SvetMyslivosti.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.