Logo
Vytisknout stránku

Veterinární správa požádá o zmírnění opatření spojených s AMP

Státní veterinární správa (SVS) chce Evropskou komisi požádat o zmírnění opatření spojených s africkým morem prasat (AMP) v Libereckém kraji. Region je už rok bez nákazy, poslední pozitivní případ je z 22. srpna 2024, kdy testy potvrdily nákazu u divočáka uloveného v Liberci – Kateřinkách. SVS připravuje potřebné podklady, uvedl 27. srpna na dotaz ČTK zastupující mluvčí správy Petr Majer. Zpřísněná opatření platí na více než polovině území Libereckého kraje.

Doporučeno Veterinární správa požádá o zmírnění opatření spojených s AMP Foto Jaroslav Vogeltanz

Plány veterinární správy nezměnily ani pozůstatky uhynulého prasete divokého, které v červnu našli úřední veterinární lékaři SVS při společném vyhledávání uhynulých divočáků se studenty Střední školy hospodářské a lesnické z Frýdlantu v honitbě Dětřichov na Liberecku v takzvaném uzavřeném pásmu II. „Jednalo se o nález, kdy byla doba úhynu stanovena na srpen 2024, a proto, přestože byl kus pozitivní na africký mor prasat, to nemá na naši žádost vliv,“ doplnil Majer.

V Libereckém kraji se první případ AMP objevil v prosinci 2022 u hranic s Polskem na Frýdlantsku. Celkem bylo od té doby do dnešního dne uloveno a vyšetřeno na africký mor 9111 prasat divokých a dalších 405 bylo vyšetřeno uhynulých nebo sražených. Nákazu laboratoř potvrdila u 85 kusů.

V Česku je Liberecký kraj jediným regionem, ve kterém laboratorní testy v posledních letech potvrdily nákazu u uhynulých nebo ulovených prasat divokých. Komerční chovy prasat domácích v kraji tato nákaza nezasáhla. V souvislosti s africkým morem zvýšila loni SVS ve spolupráci s Ministerstvem zemědělství odměnu za zastřelení či nalezení divočáků v ochranných pásmech. „Na nálezném a zástřelném v rámci uzavřených pásem SVS zatím vyplatila 11 694 000 korun,“ dodal Majer.

Podle ČTK

Poslední změna: 29.08.2025 11:06
(0 hlasů)
All Rights Reserved | SvetMyslivosti.cz | Lesnická práce s.r.o.