Logo
Vytisknout stránku

Rarita roku 2020 – vyhlášení výsledků Velkého finále

Do šesti základních kol XIV. ročníku soutěže Rarita roku o nejzajímavější srnčí trofej bylo přihlášeno celkem 108 trofejí, z nichž 11 postoupilo do Velkého finále. Dovolte nám nyní představit výsledky vyvrcholení letošního soutěžního ročníku.

Vítězná trofej XIV. ročníku

Porotci použili při hodnocení finalistek stejně jako v případě trofejí v základních soutěžních kolech škálu od 1 do 10 bodů. Nejvíce – celkem 67 – jich získala trofej srnce uloveného Ing. Michalem Vejvodou v honitbě Mysliveckého spolku Nosálov (okres Mělník). Za absolutní prvenství ve XIV. ročníku populární soutěže obdrží Ing. Vejvoda hlavní cenu v podobě pozorovacího dalekohledu Swarovski CL Companion 10×30, který věnovala firma Swarovski Optik.

Na druhém místě skončila se 64 body trofej srnce z honitby Polepy (okres Litoměřice), kterého ulovil Ivan Kühn. Šťastný lovec se tak stal výhercem povolenky k lovu daňka II. věkové třídy v některé z režijních honiteb Vojenských lesů a statků České republiky, s. p. Na lov pojede v příštím roce.

Třetí místo obsadila díky 61 bodům trofej srnce uloveného Ing. Janem Lujcem v honitbě MS Korolupy (okres Znojmo). Lovci bude předána fotopast UV 595 věnovaná do soutěže firmou Les a zahrada, s. r. o., z Věžek u Kroměříže.

Čtvrté místo patří za 60 bodů trofeji Františka Šmídy, který svého raritního srnce ulovil v honitbě MS Rozstání (okres Svitavy). Cenou za toto umístění je samonásypné krmítko Srnec PROFI od firmy ProLov, výroba mysliveckých zařízení, Žirovnice.

Dvě trofeje získaly po 57 bodech: lovcem prvního ze srnců je MUDr. Vladimír Okáč (honitba Dambořice, okres Hodonín), druhého srnce ulovil Miloslav Konývka (honitba Křižánek, okres Jičín). V případě bodové shody ve finále rozhoduje o pořadí počet bodů ze základního kola a v tomto ohledu byla úspěšnější trofej MUDr. Vladimíra Okáče. Ta obdržela ve 4. kole 62 bodů, zatímco trofej Miloslava Konývky ohodnotila porota v 6. kole 58 body. Páté místo ve finále tak obsadila trofej MUDr. Vladimíra Okáče, jemuž bude zaslán lovecký nůž od tradičního českého výrobce – firmy Mikov z Mikulášovic.

Připojená tabulka obsahuje přehled bodového hodnocení všech finalistek jednotlivými porotci.

Trofej čtenářů

Do 18. listopadu probíhalo čtenářské hlasování prostřednictvím kupónů otištěných ve Světě myslivosti č. 11/2020. Vystřižený a vyplněný kupón bylo nutné zaslat poštou na adresu redakce. Hlasující v něm uvedl pořadí finalistek, přičemž za 1. místo příslušná trofej získala 11 bodů, za 11. místo bod jeden. Po uzávěrce byly body z došlých kupónů sečteny, aby bylo možné stanovit pořadí.

Čtenáře stejně jako porotu nejvíce zaujala trofej Ing. Michala Vejvody, která nasbírala 1148 bodů a s přehledem zvítězila i v této části soutěže. Lovec tak obdrží cenu redakce Světa myslivosti – kuchařku Speciality ze zvěřiny z nakladatelství a vydavatelství Lesnická práce. Pomyslná stříbrná medaile patří trofeji Zdeňka Vídeňského (888 bodů). V případě třetího místa došlo opět ke shodě mezi porotou a čtenáři – obsadila ho trofej Ing. Jana Lujce (847 bodů). Pořadí trofejí na dalších místech zjistíte opět v připojené tabulce.

Z došlých hlasovacích kupónů jsme vylosovali deset, jejichž odesílatelům budou zaslány ceny věnované partnery soutěže – firmami Mikov, ZÁHOŘÍ Rudel a Ing. Michal Zubíček. Jsou to Vítězslav Boček – Kunštát, Iva Březinová – Roudnice nad Labem, Antonín Dušek – Nehvizdy, Ing. Pavel Flídr – Dolní Újezd, Stanislav Fořt – Pocinovice, Vojtěch Háder – Velké Opatovice, Jaroslav Joudal – Jilemnice, Jiří Kraus – Lázně Bělohrad, Josef Petr – Trojanovice pod Radhoštěm a Jiří Šikula – Ochoz u Tišnova. Všem vylosovaným gratulujeme!

Poděkování

Redakce Světa myslivosti děkuje porotě ve složení Ing. Lukáš Bodnár, Ing. Štefan Engel, Ph.D., doc. Ing. Josef Feuereisel, Ph.D., Ing. Jan Hamřík, Ing. Jiří Korhon, Ing. et Ing. Zdeněk Kůta, DiS., a Ing. Václav Šutera za korektní hodnocení trofejí. Děkujeme taktéž náhradníkovi poroty Jiřímu Černému (místopředseda redakční rady Světa myslivosti), který byl v případě potřeby připraven vypomoci.

Poděkování zaslouží také sponzoři, kteří opět věnovali hodnotné ceny nejen pro lovce trofejí, jež se umístily na předních příčkách, ale též pro hlasující čtenáře. K partnerům soutěže Rarita roku patří řadu let firmy Swarovski Optik, Vojenské lesy a statky České republiky, s. p., Ing. Roman Jelínek, Ph.D. – Les a zahrada, ProLov – výroba mysliveckých zařízení, Mikov, s. r. o., ZÁHOŘÍ Rudel a Ing. Michal Zubíček.

Za roky pořádání soutěže se stalo zvykem uspořádat slavnostní předání cen soutěžícím, jejichž trofeje obsadily první tří místa. Tato příjemná akce konaná vždy počátkem prosince je spojena s obědem v Černokosteleckém pivováru a v lednovém čísle Světa myslivosti z ní pokaždé přinášíme reportáž. Letos jsme bohužel nuceni tuto tradici kvůli nouzovému stavu v souvislosti s pandemií covidu‑19 porušit, neboť restaurační zařízení byla v čase uzávěrky tohoto čísla časopisu uzavřena a nevědělo se, kdy dojde k jejich znovuotevření. Jakmile to jen bude možné, výherci budou pozváni na slavnostní předání cen, z něhož připravíme reportáž.

Redakce

Lovec Porota Čtenáři
Ing. Bodnár Ing. Engel doc. Feuereisel Ing. Hamřík Ing. Korhon Ing. Kůta Ing. Šutera Celkový počet bodů Pořadí u poroty Celkový počet bodů Pořadí u čtenářů