Logo
Vytisknout stránku

Myxomatóza u zajíců se rozšířila do Olomouckého a Zlínského kraje

  • Autor: František Viktorin

Státní veterinární správa (SVS) v uplynulých dnech potvrdila výskyt myxomatózy zajíců polních v honitbách dalších dvou krajů České republiky, a to v Olomouckém a Zlínském. 

Doporučeno Myxomatóza u zajíců se rozšířila do Olomouckého a Zlínského kraje Mapa potvrzených případů myxomatózy. Zdroj SVS ČR

Nákaza byla u zajíců v České republice poprvé potvrzena koncem srpna 2025. Aktuálně je v České republice potvrzeno 22 případů myxomatózy u zajíců nebo králíka divokého: 18 případů v Jihomoravském kraji, tři případy v Olomouckém kraji (nedaleko města Olomouc) a jeden případ ve Zlínském kraji v obci Ostrožská Nová Ves v okrese Uherské Hradiště. Rozmístění potvrzených případů znázorňuje mapa.

Nákaza se šíří především krev sajícím hmyzem (komáry), ale i přímým kontaktem mezi zvířaty či nepřímo kontaminovanými předměty. Jedná se o sezónní onemocnění, jehož intenzita bude pravděpodobně během pokračujícího podzimu ustupovat.

SVS připomíná, že pro snížení rizika šíření nákazy je důležité včasné odstraňování těl uhynulých zajíců z nákazou zasažených honiteb a jejich neškodná likvidace, ať už v asanačním podniku či dostatečně hlubokým zakopáním. Šíření nákazy naopak nezabrání intenzivní lov zajíců. V případě nálezu uhynulých zajíců je třeba kontaktovat krajskou veterinární správu, která vyhodnotí situaci a případně zajistí laboratorní vyšetření na myxomatózu, tularemii a brucelózu. 

Virus myxomatózy se u zajíců projevuje typickými otoky v oblasti očí, uší, pysku a nosu. Kůže je zduřelá a zanícená i na pohlavních orgánech a končetinách. Vznikají uzlovité kožní léze tzv. myxomy. Na kůži a sliznicích se tvoří krusta, puchýřky a strupy.

Myxomatóza je mimořádně agresivní choroba, která v minulosti dokázala takřka vyhubit populace králíka divokého a způsobuje komplikace v chovech domácích králíků. Nákaza není nebezpečná pro člověka či jiná domácí zvířata. Králíky domácí je možné proti nákaze nechat vakcinovat, což SVS chovatelům doporučuje.

U zajíců byla nákaza poprvé potvrzena v roce 2018 u zajíce iberského v Portugalsku. Následně se virus objevil v roce 2024 na hranicích Německa a Nizozemska. V poslední době se potvrdilo šíření nákazy v oblasti dolního Rakouska, odkud pravděpodobně došlo k šíření nákazy na území jižní Moravy do České republiky. V říjnu letošního roku byla myxomatóza prokázána také u zajíců na Slovensku v Trnavském kraji.

Podle TZ SVS ČR (ze 4. 11. 2025), red.

Poslední změna: 19.11.2025 18:38
(0 hlasů)
All Rights Reserved | SvetMyslivosti.cz | Lesnická práce s.r.o.