Přihlásit

Medvědice s monitorovacím obojkem zamířila z Beskyd do Hukvald

Medvědice, kterou minulý týden odchytili ochránci přírody a vypustili ji pak s nasazeným monitorovacím obojkem, opustila Beskydy a pohybuje se v blízkosti Hukvald na Frýdecko-Místecku. Hukvaldy jsou díky zřícenině hradu a oboře vyhledávaným turistickým cílem, lidé by tam proto měli být obezřetní. ČTK to sdělila mluvčí krajského úřadu Nikola Birklenová.

Ilustrační fotografie Jaroslav Vogeltanz Ilustrační fotografie Jaroslav Vogeltanz

ODKAZ: Na video se můžete podívat na stránkách tv.idnes.cz

Medvědici zahlédli turisté. „Informována byla policie, správa hukvaldské obory i vedení obce Hukvaldy,“ uvedla Birklenová. Šelma se podle ní pohybuje hlavně v noci a v porostech mimo otevřenou krajinu, během dne s největší pravděpodobností spí.

Lidé májí chodit po turistických cestách, chovatelé musí zabezpečit zvířata

Moravskoslezský hejtman Ivo Vondrák (ANO) uvedl, že není potřeba vyvolávat paniku, jistá opatrnost je ale na místě. „Pokud lidé vědí, že setkání s touto šelmou někde hrozí, musí být obezřetní. Jsme v úzkém kontaktu s expertem z Mendelovy univerzity, se kterým spolupracuje i Správa Chráněné krajinné oblasti Beskydy. Je to odborník na medvědovité šelmy, který všechny dostupné informace i výstupy z monitorovacího obojku vyhodnocuje a v případě potřeby je schopen zasáhnout,“ uvedl hejtman.
Birklenová uvedla, že je nutné, aby se turisté pohybovali po značených turistických trasách a byli informováni, jak se při setkání s šelmou zachovat. „Nejdůležitější je zachovat klid. Vyhnout se přímému pohledu do očí, zůstat stát a nechat medvěda odejít. Rozhodně není vhodné utíkat,“ uvedl vedoucí odboru životního prostředí krajského úřadu Jan Filgas. Chovatelům doporučil, aby si zabezpečili hospodářská zvířata.
Podle ČTK 13. 4. 2019, redakce

Poslední změna: pondělí, 15 duben 2019 09:11

(0 hlasů)

Diskuse na serveru SvetMyslivosti.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na SvetMyslivosti.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.