Zemědělec: Postavme kolem zóny pevný plot (Mladá fronta DNES)
- Kategorie: Zpravy z oboru myslivost
To, že se nákaza dostala mimo nedostatečně ohrazenou zónu, je chyba všech zúčastněných složek, hlavně veterinářů a krajských politiků. Oblast měla být pořádně oplocená a hermeticky uzavřená, jak jsem původně navrhoval. A pořád to ještě platí.
Teď bych zmonitoroval výskyt divočáků a rozšířenější zónu bych oplotil. Podle mě je nakažených kusů mimo ohrazenou zónu více. Navrhuji postavit pevný plot bez podezdívky, ale zabudovaný do půdy.
Cena za materiál by byla kolem 5 milionů korun. Výstavba by trvala asi 14 dní. Z takto oplocené oblasti by se žádné prase nedostalo ven. Pak bychom divoká prasata zlikvidovali intenzivním odlovem.
Všichni vědí, že pachová zradidla nefungují po 48 hodinách ani na srnčí zvěř, natožpak na kance. Když je ve stresu, proběhne elektrickým ohradníkem, ale i pletivem, kterým se oplocují lesní školky. Pokud území neoplotíme, jak navrhuji, tak reálně hrozí, že se nákaza rozšíří do dvou tří měsíců po celé Moravě, protože prasata budou migrovat.
Může to zlikvidovat malé chovy domácích prasat a zůstanou jenom velké chovy, což by ale neměl být náš cíl. Malochovy je naopak třeba podporovat. Elektrické a pachové ohradníky šíření nákazy nezabrání, nemají na to žádný vliv.
Nakažení divočáci zůstávali na jednom místě, protože měli dost žrádla. Pak se ale dali do pohybu, což dnes vidíme. Kdybychom území oplotili už loni v červenci, tak teď máme jistotu, že se nákaza ven nedostane. Kdyby úředníci a politici respektovali moje návrhy, byl by problém dávno vyřešený.
Aktuální informace o africkém moru prasat najdete na novém webovém portálu www.africkymorprasat.cz