Správa KRNAP upřednostňuje ochranu přírody před zájmy obcí, míní jejich zástupci (ČTK)
- Napsal František Viktorín
- Kategorie: Zpravy z oboru myslivost
Správa Krkonošského národního parku (KRNAP) je jedním z hlavních partnerů horských obcí, přesto starostové obcí, které oslovila ČTK, míní, že správa často upřednostňuje zájmy ochrany přírody před jejich. Přínosem národního parku je podle oslovených obcí jeho značka, která zvyšuje atraktivitu Krkonoš jako turistického cíle. Mluvčí Správy KRNAP míní, že při ochraně jedinečných přírodních území jsou třecí plochy přirozené, správa se podle něj vždy snaží o dohodu.
Některé obce kladně hodnotí spolupráci se správou i při vytváření podmínek pro turistický ruch v chráněném území. „Obce si jsou vědomy toho, že leží v KRNAP a váží si toho. Péči o lesy a přírodu není co vytknout. Nicméně někdy dochází k přirozeným konfliktům mezi tím, o co se stará Správa KRNAP, tedy o ochranu přírody, a tím, o co se starají obce, tedy o udržení života v obci,“ uvedl pro ČTK starosta Malé Úpy Karel Engliš (PRO Malou Úpu).
Dodal, že v důsledku nastavení systému má správa poslední slovo. „Rádi bychom, aby Správa KRNAP více vnímala potřeby horských obcí. Nechceme se Správou KRNAP soupeřit, ale spolupracovat,“ sdělil ČTK Engliš.
Obec Malá Úpa v nadmořské výšce 1050 metrů má okolo 150 stálých obyvatel. Území obce zasahuje až na vrchol Sněžky. „Horská obec je křehká. Drsné klima, omezené možnosti bydlení a vysoké náklady odrazují mladé rodiny. Bez rozumného rozvoje riskujeme, že se Malá Úpa může postupně proměnit v osadu bez trvalého života a služeb. Pro mě bude stále důležitější podpora žijícího člověka v obci než ohroženého tetřívka či chřástala,“ sdělil ČTK Engliš.
Podle vrchlabského starosty Jana Sobotky (Zvon) konflikty mezi Správou KRNAP a horskými obcemi pramení z výkonu státní správy v ochraně přírody. „V této činnosti dochází mezi Správou KRNAP a rozvojem obcí k největším střetům,“ sdělil ČTK Sobotka.
KRNAP založený v květnu 1963 je nejstarším národním parkem v Česku, zahrnuje podstatnou část horského masivu Krkonoš v okresech Trutnov, Semily a Jablonec nad Nisou.
„Krkonoše jsou národním parkem, kde jsou pro ochranu jedinečných přírodních hodnot nastavena pravidla, někde mírnější, někde přísnější, v závislosti na cennosti lokality. Je přirozené, že existují třecí plochy. Každá strana bude mít své nároky a je jen věcí jednání hledat konsensus, který uspokojí všechny. O to se velmi intenzivně snažíme,“ řekl ČTK mluvčí Správy KRNAP Radek Drahný.
Nadměrný turismus, takzvaný overturismus, je podle zástupců obcí nanejvýš na Sněžce a v exponovaných hřebenových partiích, když je hezky, o víkendech či svátcích. „Jinak turistů zase tolik není, možná jednodenních. Krkonoše o hosty bojují v tvrdé konkurenci jiných českých i zahraničních hor či v létě s Chorvatskem. Cestovní ruch je pro ochranu přírody v zásadě nepřítel, zatímco pro obce je cestovní ruch jediný zdroj obživy místních,“ uvedl Engliš.
Podle něj se mění způsob trávení dovolené a volného času, návštěvy se zkracují. „Je proto potřeba hostům nabídnout kvalitní službu a nabídku. To může být někdy viděno Správou KRNAP jako něco špatného. Je správné tyto věci regulovat a mít pod kontrolou, ale není dobře být a priori proti,“ sdělil ČTK Engliš. Maloúpské lyžařské středisko patří k nejvýše položeným v ČR. Za problém tam považují především v zimě parkování.
Ani v Peci pod Sněžkou nevidí nadbytek turistů jako hlavní problém. „Podnikatelé u nás mají spíš obavy z budoucnosti, zda se uživí, zda budou moci opravovat své nemovitosti, zvládnou svůj provoz při absenci profesí, jako je kuchař, číšník. Počet lůžkonocí se nám snížil, přitom nároky návštěvníků a náklady rostou,“ sdělila ČTK starostka Pece Ilona Semrádová (SNK Velká Úpa – Pec). Středisko má 700 stálých obyvatel.
Dopad turismu na život v obcích v posledních letech se příliš nemění. „Mění se pouze rekreační využití území a skladba turistů. Dřív to byla větší sezonnost, a v nich víc zahraničních návštěvníků, dnes je více domácích turistů,“ řekl ČTK Sobotka.
Krkonošský národní park patří dlouhodobě k nejnavštěvovanějším národním parkům nejen v ČR, ale i v Evropě. Pohyb osob usměrňují tzv. klidová území. Správa KRNAP a obce se shodují, že nadměrný tlak na některé lokality Krkonoš je třeba řešit větším rozprostřením návštěvníků i do méně známých míst.
V Česku jsou čtyři národní parky včetně KRNAP, o vyhlášení pátého NP Křivoklátsko se jedná. Předpokládá jej návrh novely zákona o ochraně přírody a krajiny, který je nyní ve sněmovně. Podle ředitelů národních parků by mohla legislativní úprava ohrozit účinnou ochranu přírody. Naopak horské obce chtějí pro národní parky méně pravomocí.
ČTK