Mláďata sokolů v Moravském krasu by z hnízd mohla vylétnout do konce května (ČTK)
- Napsal František Viktorín
- Kategorie: Zpravy z oboru myslivost
Mláďata sokolů stěhovavých v Moravském krasu by z hnízd mohla vylétnout do konce května. Daří se jim dobře, ochránci přírody se ale obávají, že by je mohli napadnout výři. ČTK to včera řekl René Bedan, který sokoly v této lokalitě sleduje už několik let. Jedno z hnízd sokolů letos už výr velký napadl, zahubil i samici.
„Mláďatům se daří dobře, vylétnout by mohla ještě do konce května. Ale uvidíme, stalo se nám už, že je výr napadl jen pár dní před tím, než měla vyletět,“ uvedl Bedan. V Moravském krasu letos hnízdily tři páry sokolů. Jeden pár je na Býčí skále, kdy se do hnízdiště vrátil po dvou letech. V hnízdě jsou čtyři mláďata
Dvě hnízda byla v rezervaci Vývěry Punkvy, tam ale zůstalo jen jedno mládě, protože druhé napadl výr. O život přišla i samice. „Ve zbylém hnízdě jsou tři mláďata, ta by mohla vylétnou ještě o pár dní dříve, než ta z Býčí sklály. Pokud jde o napadnuté hnízdo, je možné, že prázdné nezůstane ani příští rok. Samec totiž zůstal a stále drží teritorium a už se objevila nová samice,“ uvedl Bedan.
Okolí Býčí skály je pro turisty uzavřeno, aby hnízdící sokoly nerušili. V této souvislosti strážci přírody v předchozích dnech uložili dvě pokuty, kdy turisté zákaz nerespektovali. Ochránci přírody původně očekávali, že omezení potrvá do poloviny června, vzhledem k očekávanému vylétnutí mláďat do konce května bude omezení zřejmě kratší.
Vzácní dravci se v Moravském krasu poprvé uhnízdili v roce 2016, zhruba po půl století. Jeskyně Býčí skála leží ve střední části Moravského krasu. Podle vědců sloužila její přední část v době železné jako rituální obětiště. Badatel Jindřich Wankel našel na tomto místě koncem 19. století ostatky 40 lidí a mnoho vzácných předmětů.
ČTK