Logo
Vytisknout stránku

Ochránci přírody žádají veřejnost, aby nahlašovala výskyt sršně asijské (ČTK)

Ochránci přírody vyzývají veřejnost, aby nahlašovala výskyt invazní sršně asijské, která je nebezpečná pro včelstvo. Zároveň nedoporučují lidem, aby s ní bojovali, ale nechali to na odbornících. V tiskové zprávě to uvedla Agentura ochrany přírody a krajiny (AOPK). V Česku se sršeň asijská, která napadá včely v úlech, poprvé objevila před necelými dvěma lety a od té doby byla zaznamenána na čtyřech místech. Ochránci přírody proto zahájili její monitoring a včasný odchyt. Lidé mohou nahlašovat její výskyt v aplikaci Nahlaš sršeň nebo na e-mailové adrese invaznidruhy@aopk.gov.cz.

„Otepluje se a začíná létat přezimující hmyz. Může mezi ním být i sršeň asijská, jejíž královny mohly někde nepozorovaně přezimovat. Aby se zamezilo dalšímu šíření tohoto invazního druh, je třeba najít poletující královny dřív, než stačí vybudovat novou kolonii,“ uvedl Tomáš Görner z AOPK.

Podle něj jsou přímá pozorování od lidí zásadní, protože mohou upozornit na výskyt sršně, a je tak šance odhalit a včas zneškodnit její hnízda. Ochránci přírody ale nedoporučují lidem, aby zkoušeli odstranit hnízda vlastními silami. Sršně mohou být agresivní a jejich bodnutí je bolestivé. Lidé by proto neměli chodit ani do blízkosti hnízda. Měli by si ale poznamenat jeho přesnou lokalitu, případně ho pro lepší identifikaci i vyfotit a poté nález ohlásit, uvedli odborníci.

Podle dosavadních poznatků se sršeň asijská do České republiky dostala především s přepravou zboží. Poprvé se objevila v říjnu 2023 v Plzni, poté nedaleko Rokycan. Loni také likvidovali hnízdo sršně asijské na Opavsku. Od domácí sršně obecné se pozná podle tmavšího těla a charakteristických žlutě zbarvených konců končetin. Kromě včelstva je nebezpečná i pro volně žijící druhy hmyzu.

Nejúčinnější způsob boje proti šíření sršně asijské je podle ochránců přírody včasné odhalení a likvidace hnízd, která se obvykle nachází vysoko v korunách stromů nebo v lidských stavbách. K monitoringu jejího výskytu přispěly i speciální pasti, které odborníci loni rozmístili kolem dálnice D5.

„Pasti, které se loni na několika místech instalovaly, jsou pouze doplňkem k přímému pozorování. Pokud se v nějaké zachytí sršeň asijská, je nutné urychleně pátrat po hnízdě a zajistit jeho odstranění,“ dodal Görner.

ČTK

All Rights Reserved | SvetMyslivosti.cz | Lesnická práce s.r.o.