Liberecká zoo měla loni podprůměrnou návštěvnost, přišlo 321 000 lidí (ČTK)
- Kategorie: Zpravy z oboru myslivost
Liberecká zoologická zahrada měla loni podprůměrnou návštěvnost. Za celý rok do ní zavítalo 321 000 lidí, řekla včera ČTK mluvčí zoo Barbara Tesařová. To je o 13 procent méně než o rok dříve, kdy měla přes 369 000 návštěvníků.
„Návštěvníků lehce ubylo. Na vině je především počasí, myslíme si, kdy horké léto vystřídal deštivý podzim a pak už se nám to nepodařilo dohnat,“ řekla Tesařová.
Z chovatelského hlediska ale podle ní považují loňský rok za úspěšný. „Přivítali jsme na světě mnoho ohrožených druhů. Narodila se u nás například zebra bezhřívá nebo kočkodan Dianin,“ dodala mluvčí zahrady. Mezi velké chovatelské úspěchy zoo řadí i narození vzácného sudokopytníka sambara skvrnitého či vylíhnutí mláděte ohroženého supa hnědého. Odchov tohoto největšího evropského dravce se zahradě povedl po 30 letech.
Mezi nová lákadla liberecké zoo se zařadila expozice tropických žab v pavilonu ZooExpo a nový venkovní pavilon za deset milionů korun, v němž jsou ohrožení novozélandští papoušci nestory kea. Ti jsou považovaní za nejinteligentnější papoušky světa a neustále si s něčím hrají či něco vymýšlejí. Vybudování dvou venkovních voliér a krytého zázemí stálo bezmála deset milionů korun.
Ještě větší investice chystá liberecká zoo, která je nejstarší v republice, pro letošní jubilejní 120. sezonu. „Je to především kompletní rekonstrukce jak pavilonu, tak i samotného výběhu žiraf, který by se měl zvětšit až dvojnásobně. A pokud vše půjde podle plánu, tak bychom stavbu rádi zahájili na podzim tohoto roku. A tento rok také zahájíme stavbu nového vodohospodářského systému, na který jsme získali evropskou dotaci,“ uvedla Tesařová.
Pavilon žiraf je po bezmála 40 letech provozu zastaralý, jeho modernizace si odhadem vyžádá přes 100 milionů korun. Vybudování vodohospodářského systému s cirkulací vody bude stát řádově desítky milionů korun. Díky němu by zoo měla až o polovinu snížit spotřebu vody z vnějších zdrojů. Nyní zoo potřebuje ročně zhruba 60 000 metrů krychlových vody.
ČTK