Logo
Vytisknout stránku

Odchyt divočáků v parku? Kdepak. Víc honů za městem (Mladá fronta DNES)

PLZEŇ
Pasti na odchyt divočáků devastujících už řadu týdnů Borský park a okolní sportoviště se na okraji Plzně zřejmě v dohledné době neobjeví. Správci městské zeleně se rozhodli, že se raději pokusí snížit počet černé zvěře klasickými hony za hranicemi města. Správce městských lesů Richard Havelka řekl, že jedním z důvodů změny plánu je, že s odchytem divokých prasat v parku nesouhlasili zástupci státní správy pro lesy v myslivosti. "Já jim celkem rozumím. Oni nechtějí připouštět žádná rizika," prohlásil Havelka. Borský park je pro zásah proti divočákům rizikový zejména tím, že se v oblasti pohybuje hodně lidí i psů.
"Tak jsme se dohodli, že se zintenzivní lov divočáků v honitbách, které na problematické území navazují a odkud prasata pravděpodobně přicházejí. Týká se to především okolí Valchy a Litic," řekl Havelka. Ten se domnívá, že to je nyní zřejmě jediný způsob, jak situaci bezpečně řešit. Honitbu v Liticích spravuje myslivecké sdružení a na Valše Správa veřejného statku města Plzně.
V městské honitbě mezi Novou Hospodou a Valchou se už v posledních týdnech jedna naháňka uskutečnila, ale žádný divočák uloven nebyl. "Nic jsme tam nepotkali. Ale nyní na to není nejlepší čas, protože se nepozná, kde ta zvířata jsou. Nejlepší je to, když je sníh, takže čekáme, kdy napadne," vysvětlil Havelka
Nemohou ale hony na divočáky způsobit to, že se zvířata přesunou třeba právě k Borskému parku? "To nikdo neví. Pohybují se a mají akční rádius kolem Plzně asi 60 kilometrů." Havelka sdělil, že se divočáci z lesů stahují k městu, protože tam mají atraktivní potravu v zahradách nebo na skládkách.
Havelka tvrdí, že ani není možné Borský park ochránit pachovými látkami, které by prasata odháněly. "To se používá hlavně u silnic k zamezení střetů s auty. V parku, kde je hodně pachů, by to nefungovalo dobře a navíc je to velmi drahé," konstatoval Havelka.

 

All Rights Reserved | SvetMyslivosti.cz | Lesnická práce s.r.o.