Se Slow TV si počíhejte na vzácné bílé jeleny (zpravy.iDNES.cz)
- Kategorie: Zpravy z oboru myslivost
Sledujte v přímém přenosu na Slow TV světovou raritu v podobě bílých jelenů, které ve volné přírodě již neuvidíte. Bílý jelen je téměř pohádkové zvíře s bílou srstí a modrýma očima.
Internetová televize SlowTV ve spolupráci s Lesy ČR vám přináší další nevšední video , díky kterému se můžete zpomalit a v poklidu pozorovat zajímavý on-line přenos, tentokrát z obory Žleby nedaleko Čáslavi, která je jedním ze čtyř míst v České republice, kde uvidíte bílé jeleny.
Každý den v 12:00 a v 15:30 jsou zvířata v oboře přikrmována a pro pozorné diváky je navíc připravena soutěž, ve které mohou vyhrát osobní prohlídku s výkladem.
Původ mají v Persii
Původním domovem tohoto zvířete byla pravděpodobně Persie, odkud byli jeleni do Čech přivezeni již kolem roku 1780 a jejich vlastníky se staly tehdejší významné šlechtické rody jako například Schwarzenbergové, Valdštejnové či rod Kinských.
Chov bílých jelenů nebyl snadný a založené chovy většinou v krátké době zanikly. Pouze na panství Žehušice se podařilo, vlivem velkorysého přístupu, jelenům přežít a po osvěžení krve divoce zbarvenou zvěří se koncem 19. století stavy zvěře zvýšily až na 200 kusů. Po druhé světové válce však na panství žilo už jen 28 jelenů a laní, které se jen s obtížemi dařilo rozmnožovat.
Pro jejich záchranu byla v roce 1973 založena druhá linie chovu, které měla za cíl vyloučit příbuzenské křížení. Protože pro život bílých jelenů je velmi důležitá lokalita, byla vybrána obora u zámku Žleby u Čáslavi.
Bílým jelenům se zde daří velmi dobře a nové místní přírůstky poskytly základ i dalším stádům.
Bílí jeleni se nacházejí také v Janovicích u Heřmanova městce, v oboře Kopidlno u Jičína nebo v oboře v Žehušicích u Kutné Hory v celkovém počtu bezmála tří set kusů. V zahraničí jsou v Německu, Rakousku nebo Polsku chovy mnohem menší.
Troubení až do vánoc
Bílí jeleni jsou genetickou anomálií zvanou leucismus. Příčinou je porucha ukládání barviva v buňkách. Na rozdíl od albinismu, který je způsoben poruchou tvorby melaninu, nemají jedinci červené oči, ale většinou modré. Ve volné přírodě se vyskytují zcela výjimečně a většinou dlouho nepřežijí. Životní projevy jsou stejné jako u ostatních jelenů. Říje probíhá na podzim a troubení je často slyšet i na Vánoce.
Mláďata se rodí od května do července, laň má většinou jedno mládě. Sociálně nejsilnější samec ovládne hlavní tlupu laní a pozici si potvrzuje celý rok. Při říji pod vlivem zvýšené tvorby hormonů dochází často k potyčkám i tvrdým soubojům.
Nejmladší je třítýdenní kolouch
V oboře ve Žlebech, která má rozlohu 120 hektarů, se celkově chová až 100 kusů zvířat. V záběru na Slow TV je šestičlenná "rodina" - jeden desetiletý a jeden roční jelen a čtyři laně. Stream vyžaduje trochu trpělivosti, jako kdybyste číhali na jeleny přímo v přírodě.
Nejstarším členem celého stáda je dvacetiletá laň a nejmladší je třítýdenní kolouch. "Každoročně se ve Žlebech narodí asi 25 kolouchů. Někteří jeleni mají svá jména pro lepší vzájemnou komunikaci zaměstnanců obory, jako například Vysoký, Luboš, Muchnička, Dědek, Běloušek, Flíček," říká oborník Zdeněk Nevole, který má stádo na starosti. A dodává: "Někteří jeleni mají typické znaky, například opakující se tvar paroží nebo různě umístěné barevné fleky. Dlouhodobým pozorováním lze jednotlivé kusy i bez výrazných znaků odlišit. U laní je to mnohem obtížnější."