V lesoparku Litavka vznikne malá obora s posezením (stredoceskenovinky.cz)
- Kategorie: Zpravy z oboru myslivost
Novým obyvatelem příbramského lesoparku Litavka se již brzy stane ovce kamerunská. V prostoru za fotbalovým stadionem vznikne malá obora pro zvířata, pro její návštěvníky se chystá posezení a altán s krbem.
Po otevření naučné stezky v loňském roce se tak návštěvníkům tohoto atraktivního území města otevírá další důvod k jeho návštěvě.
Městské lesy Příbram, které provozují i Oboru Skorotín s daňky, divokými prasaty a muflony v nedalekých Trhových Dušníkách, začaly s přípravou projektu již v loňském roce. "Rada města nyní projekt schválila, stavět se začne zanedlouho. Předpokládaná doba provedení je červen 2016," uvedl místostarosta města Příbrami Václav Švenda.
Zoo koutek o plánované výměře 2000 m2 bude oplocen, použity budou dřevěné kůly a oborní pletivo. "Součástí koutku bude i vybudování drobných dřevostaveb, jako je krmelec, slanisko a stáj sloužící ke krmení a chovu těchto zvířat," přibližuje ředitel Městských lesů Příbram František Chytka s upozorněním, že zvířata nebude možné krmit.
Pro návštěvníky se chystá vybudování altánu s krbem vybaveným zachytávačem jisker. Tam bude možné si opéci například špekáček. V okolí altánu městské lesy rozmístí lavice, stoly a odpadkové koše. Pohledové části stavby budou z odkorněné kulatiny, aby nenarušovaly rámec krajiny.
"Doufáme, že se obora s ovcemi stane dalším oblíbeným cílem výletů Příbramáků, kteří již teď v hojných počtech lesopark využívají," dodal místostarosta Švenda.
Naučná stezka v Lesoparku Litavka, kterou lemují informační tabule se dvanácti zastaveními, se nachází na jihozápadním okraji města Příbrami v údolí říčky Litavky. Otevřena byla na podzim roku 2015. Výchozím místem stezky je parkoviště u fotbalového stadionu FK Příbram, anebo v opačném směru osada s názvem Vysoká Pec u Vysokopeckého rybníka, tzv. Pecováku. Jedná se o zákoutí zajímavé jednak z hlediska přírodovědného i historického, ale souvisí také s hornickou činností. Naučná stezka vznikla ve spolupráci Města Příbram, občanského sdružení Ochrana fauny a za vydatné pomoci Hornického muzea Příbram a Státního okresního archivu Příbram.
Dvanáct zastavení poskytuje návštěvníkům nejen informace o fauně, flóře, či o místech, kde se před stovkami let zpracovávala stříbrná ruda, ale na své si přijdou i děti, které mohou v rámci putování plnit různé zábavné úkoly. Stredoceskenovinky.cz informovala Pavlína Svobodová, tisková mluvčí Města Příbram.