Přihlásit

Slovensko: AMP potvrzen už také u divočáka

V rámci monitoringu afrického moru prasat u černé zvěře byl v oblasti s ohnisky nákazy AMP v malochovech domácích prasat v okrese Trebišov diagnostikován první případ výskytu AMP u prasete divokého na Slovensku.

Doporučený Ilustrační fotografie Jaroslav Vogeltanz Ilustrační fotografie Jaroslav Vogeltanz

V honitbě Mysliveckého sdružení Svätuše (okres Trebišov), přibližně 7 km od slovensko-maďarské státní hranice, byl pozorován divočák se změněným chováním. Jeden z členů sdružení ho ulovil a vzorek z divočáka byl zaslán na vyšetření do Národní referenční laboratoře ve Zvolenu, která potvrdila pozitivní nález AMP.
Na maďarské straně hranice je nákaza v populaci černé zvěře dlouhodobě zjišťována. Od 1. ledna 2019 bylo v Maďarsku evidováno přes 800 pozitivních nálezů AMP u divočáků.
Slovenská expertní skupina pro AMP analyzuje situaci a připravuje se přijmout opatření v souvislosti s managementem lovu a sledování nákazy u černé zvěře a vyhledávání těl uhynulých divočáků, která mohou být zdrojem nákazy. Počítá se též s redukcí stavů prasete divokého v zasaženém regionu.
Podle www.svps.sk, 12. 8. 2019, redakce

 

(0 hlasů)

Diskuse na serveru SvetMyslivosti.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na SvetMyslivosti.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.