Přihlásit

Sdělení SVS k možnému přenosu koronaviru prostřednictvím zvířat a potravin

V souvislosti s pandemií onemocnění novým koronavirem (COVID-19) se objevují dotazy na možné šíření viru zvířaty či prostřednictvím potravin. Státní veterinární správa ČR vydala k tomuto tématu oficiální vyjádření.

Doporučený Ilustrační fotografie Pixabay Ilustrační fotografie Pixabay

Podle oficiálního vyjádření Světové organizace pro zdraví zvířat (OIE) neexistuje jediný důkaz o tom, že by se zájmová či hospodářská zvířata uplatňovala v šíření viru.
Více najdete zde.
Zvířata sice jsou pravděpodobným původním zdrojem viru, ale v současné době se podle všech známých informací virus šíří pouze z člověka na člověka.
Situaci pečlivě monitoruje také Evropský úřad pro bezpečnost potravin (EFSA). Podle jeho aktuálního vyjádření v současné době neexistují důkazy o tom, že by potraviny byly pravděpodobným zdrojem či cestou přenosu viru:
Vyjádření EFSA najdete zde.
Další informace ohledně nákazy COVID-19 lze nalézt například také na webových stránkách Evropské komise: Odkaz najdete zde či na stránkách Evropského střediska pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC): Odkaz najdete zde.
Podle www.svscr.cz, 12. 3. 2020, redakce

 

(0 hlasů)

Diskuse na serveru SvetMyslivosti.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na SvetMyslivosti.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.