Přihlásit

Německo se chystá kvůli útokům na stáda zjednodušit odstřel vlků

Německo se chystá zjednodušit odstřel vlků. Vláda kancléřky Angely Merkelové schválila návrh zákona, podle kterého by mělo být možné zastřelit vlka po útoku na hospodářská zvířata, a to i v případě, že není zcela jisté, který jedinec stádo napadl.

Doporučený Ilustrační fotografie Jaroslav Vogeltanz Ilustrační fotografie Jaroslav Vogeltanz

Pokud parlament vládní návrh zákona schválí, bude na vlky možné střílet tak dlouho, dokud budou páchat „vážné“ škody. Vybít přitom bude možné i celou smečku. Každý odstřel budou muset ale povolit úřady, které vydají časové a místní omezení. Dosud byl odstřel vlků povolen pouze v případě ohrožení lidského života.
Výslovně návrh zákona zakazuje také krmení volně žijících vlků, aby si nezvykali na život v blízkosti lidských obydlí. Míšenci vlků a psů se budou odstřelovat povinně.
Kompromisní podobu zákona, který se zrodil z dlouhé debaty zástupců zemědělců a ochránců zvířat, vládě předložila ministryně životního prostředí za sociální demokracii (SPD) Svenja Schulzeová. Křesťanskodemokratická ministryně zemědělství Julia Klöcknerová ale považuje opatření v návrhu za nedostatečná. Sama prosazovala plošné snížení stavu vlků v Německu, a to jako preventivní opatření, ne pouze v reakci na škodu, kterou napáchají na hospodářských zvířatech. Klöcknerová zdůraznila, že konečná podoba zákona by se ještě mohla změnit při schvalování v parlamentu.
Podle ČTK, 22. 5. 2019, redakce

(0 hlasů)

Diskuse na serveru SvetMyslivosti.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na SvetMyslivosti.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.