Přihlásit

Jasný vzkaz ministrům vnitra EU: zákaz olova ve střelivu může ohrozit také bezpečnost

Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) oslovil dopisem komisaře Evropské komise pro migraci a vnitřní věci Dimitrise Avramopoulise a ostatní ministry vnitra států EU. Jan Hamáček je varoval před dopady na vnitřní bezpečnost, které by měl připravovaný zákaz olova ve střelivu, k němuž vyzvala Evropská komise.

Doporučený Ilustrační fotografie Marek Mejstřík Ilustrační fotografie Marek Mejstřík

Přestože se o zákazu diskutuje v souvislosti s ochranou životního prostředí, a věc tak spadá pod Ministerstvo životního prostředí, podle ministra vnitra i odborníků Ministerstva vnitra by měl zákaz obrovský negativní dopad na vnitřní bezpečnost, policii i ostatní držitele zbraní. Jan Hamáček ministry mj. informoval, že pro policii v současné době de facto neexistují alternativy střeliva bez olova a zákaz olova by ohrozil připravenost bezpečnostních sil.
„Bezprostřední dopady případného zákazu používání střeliva s obsahem olova by tedy byly zcela nepřijatelné,“ sdělil Jan Hamáček v dopise s tím, že bezolovnaté střelivo je zásadně dražší a současně méně kvalitní. „Bezolovnaté střelivo znamená vyšší ohrožení osob, omezení životnosti zbraní, nemožnost využití některých zbraní, omezení tréninku i nižší spolehlivost. To je pro nás nepřijatelné,“ uvedl také ministr.
V České republice by se navíc problémy kromě policie týkaly také celníků, ostrahy věznic, strážníků obecních a městských policií, bezpečnostních složek i běžných držitelů zbraní. Řada iniciativ jde správným směrem, ale tohle je podle ministra šlápnutí vedle. „Komise by měla použít selský rozum, ani pro běžné držitele zbraní, jako jsou například myslivci, adekvátní náhrada za olovo prostě neexistuje,“ doplnil.
Proto ministr Hamáček vyzval Evropskou komisi, aby detailně vysvětlila, kterých oblastí a v jaké míře by se měla právní úprava dotknout. Vnitřní bezpečnost nesmí být podle něho nijak negativně ovlivněna. Ministr také navrhl, aby do diskuse o návrhu byla zapojena Stálá mezinárodní komise pro zkoušení ručních palných zbraní C.I.P., jíž je Česko členem.
Podle www.mvcr.cz, 16. 10. 2019, redakce

 

(0 hlasů)

Diskuse na serveru SvetMyslivosti.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na SvetMyslivosti.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.