Logo
Vytisknout stránku

Zvěřinový segedínský guláš

800 g zvěřiny z divočáka na guláš (krk nebo plec bez kosti, nožiny), 400 g libového vepřového boku bez kosti, 800 g sterilovaného bílého zelí, 3 cibule, 4 vrchovaté lžíce sádla, 1 velká syrová brambora, 250 ml 33% smetany, 3 bobkové listy, 5 jalovčinek, lžíce drceného kmínu, 2 lžičky sladké a 1 lžička uzené papriky, cukr, ocet, sůl

Zvěřinu a bůček nakrájíme na kostky, osolíme, posypeme drceným kmínem a promícháme. V tlakovém hrnci na sádle orestujeme nadrobno nakrájenou cibuli, vložíme kostky zvěřiny a bůčku, ze všech stran osmahneme, zasypeme paprikou a za stálého míchání ode dna hrnce ještě krátce osmahneme. Podlijeme vodou, hrnec uzavřeme a pod tlakem vaříme asi 30 minut. Sterilované zelí i s nálevem dáme do hrnce, podle potřeby mírně podlijeme vodou a pod poklicí vaříme téměř doměkka asi 20 minut. K uvařené zvěřině a bůčku přidáme povařené zelí i s nálevem a najemno nastrouhanou bramboru, promícháme, přivedeme k varu, zalijeme smetanou a krátce povaříme. Nakonec dochutíme octem, cukrem a solí.
Podáváme s houskovým knedlíkem.

Rady a tipy
* Po zasypání zvěřiny a bůčku paprikou je třeba dát pozor při osmahnutí, paprika se nesmí připálit. Pokud by se tak stalo, guláš by zhořkl a byl by nepoživatelný.
* V tomto receptu je použito sterilované zelí, to dodá guláši jemnější chuť. Pokud však máte k dispozici domácí kysané zelí, klidně jej použijte, guláš bude říznější.
* K zahuštění guláše je místo klasické světlé jíšky použita najemno nastrouhaná brambora.
* S dochucováním zejména octem počkejte až na závěr přípravy guláše, zelí bývá dosti kyselé.
* Guláš je vynikající po rozležení, proto doporučuji připravit jej den předem. Při sváteční příležitosti můžete guláš servírovat s kopečkem zakysané smetany a ozdobený natí plocholisté petržele.

Text, kuchyňská úprava a foto Dalibor Pačes

(0 hlasů)
All Rights Reserved | SvetMyslivosti.cz | Lesnická práce s.r.o.