Přihlásit

Vlci na východě Saska zabili čtyři desítky ovcí a koz

Více než čtyři desítky ovcí a koz zabila v úterý na východě Saska smečka vlků. Další čtyři desítky chovaných zvířat se majitelům stáda zatím nepodařilo dohledat, informovala o tom televizní stanice n-tv. V Sasku žije nejvíce vlčích smeček z celého Německa.

Ilustrační fotografie Pixabay Ilustrační fotografie Pixabay

Vlci napadli ovce a kozy v noci na úterý u vesnice Förstgen, která leží mezi Budyšínem (Bautzen) a Zhořelcem (Görlitz), asi 30 kilometrů severně od českých hranic. Místní obyvatelé ráno narazili na ovce zmateně pobíhající po okolí, majitelé zvířat následně na pastvině objevili zhruba čtyřicet mrtvých ovcí a koz.
Během úterý se majitelům podařilo dohledat šedesát zvířat, která překonala elektrický ohradník a pobíhala po okolí. Zhruba čtyřicet jich ale stále nenašli, a je tak možné, že i tato zvířata jsou po smrti.
Ovce a kozy patřící stejnému majiteli napadli vlci již loni v prosinci. Zabili tehdy osm zvířat, dalších 29 se už nikdy nepodařilo najít.
Stádo ovcí a koz chová ve východní Lužici ekologické středisko, kterému přežvýkavci slouží k šetrné údržbě vegetace v oblasti. „Samozřejmě nejsme jako ekologické středisko proti vlkům. Ovšem na problémy, které s jejich výskytem souvisí, je třeba pohlížet střízlivě a realisticky. Doufám, že tento případ povede ke změně přístupu,“ uvedla ředitelka střediska Antje Hertwecková. Saská vládní Křesťanskodemokratická unie (CDU) dlouhodobě volá po možnosti regulace počtu vlků v zemi.
Podle oficiálních údajů se v současnosti na území Německa vyskytuje 55 vlčích smeček, sedmnáct z nich žije v Sasku. Od roku 2009 bylo ve spolkové zemi sousedící s Českem ilegálně zastřelo osm vlků.
K útokům těchto divokých psovitých šelem na hospodářská zvířata v Německu občas dochází, aktuální případ z Förstgenu je ale svým rozsahem mimořádný, poznamenala agentura DPA.
Podle ČTK, 10. 10. 2018

(0 hlasů)

Diskuse na serveru SvetMyslivosti.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na SvetMyslivosti.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.