Přihlásit

V Doupovských horách zachytila fotopast kočku divokou

Fotopast v Doupovských horách v Karlovarském kraji zaznamenala na konci května výskyt šelmy, s největší pravděpodobností kočky divoké. Nález z území vojenského újezdu Hradiště oznámily 15. července Vojenské lesy a statky ČR (VLS), které lokalitu spravují. Výskyt se nyní oborníci pokusí potvrdit sběrem biologického materiálu, uvedl v tiskové zprávě mluvčí VLS Jan Sotona.

Ilustrační fotografie Jaroslav Vogeltanz Ilustrační fotografie Jaroslav Vogeltanz

„Mohu potvrdit, že fotopast v honitbě Hradiště v rámci projektu zkoumání druhové rozmanitosti fauny v Doupovských horách zachytila výskyt šelmy. Podle obrázků se jedná velmi jednoznačně o kočku divokou, nyní se ještě pokusíme zajistit srst, abychom výskyt definitivně potvrdili,“ uvedl ředitel VLS Petr Král.
První výskyt šelmy zachytila fotopast 27. května. Podle záznamů se jedná o samce – kocoura. Lesníci VLS jej společně s biologem Jiřím Sochorem pokřtili Valdemar, který podle kalendáře měl právě v tento den svátek.
Kočka divoká se v České republice až na výjimky přirozeně nevyskytuje, ačkoliv sem začíná pronikat z prosperujících populací v okolních státech, například z Bavorska. Více rozšířená je na Slovensku, kde žije několik set jedinců. Doupovské hory na Karlovarsku poskytují této šelmě vhodné životní podmínky, protože jsou zde pro ni typické smíšené a listnaté lesy v podhůří nebo na vrchovinách.
Podle ČTK, 15. 7. 2019, redakce

(0 hlasů)

Diskuse na serveru SvetMyslivosti.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na SvetMyslivosti.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.