Přihlásit

Švédsko: Možnost lovit vlka v případě hrozby útoku zmírnila konflikty

Ve Švédsku může být vlk zastřelen, pokud hrozí, že napadne hospodářská zvířata nebo lovecké psy. Dřív byla ale situace odlišná. Ekolog zvěře Fredrik Widemo ze Švédské univerzity zemědělských věd v rozhovoru pro Německý myslivecký svaz (DJV) vysvětluje, jak k přijetí regulace vlků došlo a proč podporuje možnost ochrany chovaných zvířat před šelmou.

Ilustrační fotografie Jaroslav Vogeltanz Ilustrační fotografie Jaroslav Vogeltanz

DJV: V Německu zastřelil nizozemský lovecký host vlka, když napadl lovecké psy. Nejdřív se snažil vlka zahnat křikem a tleskáním. Potvrdila to prohlášení sousedních střelců. Na loveckém psovi našel veterinární lékař škrábance a kousnutí. Jak byste tento případ vyřešili ve Švédsku?

Widemo (W): Ve Švédsku by bylo legální, aby majitel psa nebo jiný myslivec ve stejném loveckém týmu vlka zastřelil. V takovém případě švédské právo stanoví, že střelba bude nahlášena okresní správní radě, která incident prošetří. Pokud okresní správa nezjistí žádné nesrovnalosti, policie ani nebude informována.

Tento postup existuje od roku 2013. Jaké byly možnosti před změnou zákona?
Dříve bylo možné vlka zabít až poté, co zaútočil. Dnes je možné vlka zastřelit, už když se chystá napadnout hospodářská zvířata nebo lovecké psy. Musí být jasné, že vlk chce zaútočit. Pokud vlk nemůže být zastaven křikem nebo varovnými výstřely, můžeme střílet. Dříve musela každý případ, kdy byl vlk zastřelen, vyšetřovat policie. Podle nové legislativy je prvním kontrolním orgánem okresní správa.

Proč byl zákon změněn?
Chovatel ovcí zabil vlka, který se blížil k jeho ovcím. Stejný vlk již dříve ovce v jeho stádu roztrhal. Chovatel byl usvědčen. Později však bylo přehodnoceno jako nepřiměřené, že podle zákona musíte počkat, až k útoku dojde, i když bylo možné mu zabránit. Poté byl zákon změněn.

Co mohou švédští lovci dělat, když vlk napadne hospodářská nebo domácí zvířata?
Můžeme chránit naše domácí mazlíčky nebo obecně zvířata, o která pečujeme. Podle našeho právního výkladu je lovecký pes v péči všech členů jednoho loveckého týmu. Nedávno bylo znovu projednáno, zda lze novou právní úpravu skutečně interpretovat tímto způsobem. Naše stanovisko bylo podpořeno. Problém by nastal v případě zabití vlka napadajícího dobytek jiné osoby.

Co mohou švédští myslivci dělat, když jsou napadeni?
Cokoli považují za nutné ....

Existuje rozdíl mezi loveckými psy a hospodářskými zvířaty?
Ne, ne z hlediska vlčího útoku. Jedná se o obranu vašeho majetku. Všechna zvířata jsou v tomto ohledu rovnocenná.

Jaký byl počet vlčích útoků na lovecké psy před a po regulaci?
Počet útoků vlků na lovecké psy dosáhl vrcholu před změnou zákona v roce 2013. Od té doby jejich počet opět stoupá.

Jak hodnotíte současnou regulaci?
Tato změna měla a stále má smysl. Poněkud zmírnila konflikt mezi lidmi a vlkem. Je velmi nepravděpodobné, že myslivci, pastevci sobů nebo chovatelé hospodářských zvířat budou čekat, až budou jejich zvířata napadena, a teprve poté zasáhnou. Vyžadovat dokončení útoku se mi zdá nepřiměřené. Navíc počet vlků zabitých podle nového § 28 v takové nouzové situaci je příliš malý na to, aby měl negativní dopad na populační růst.
Podle jagdverband.de, 20. 2. 2020, redakce

Poslední změna: 24. únor 2020

(0 hlasů)

Diskuse na serveru SvetMyslivosti.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na SvetMyslivosti.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.