Přihlásit

Vysoké Taury: Predátoři nejsou v národním parku vítáni

V rakouském národním parku Vysoké Taury nebudou šelmy nadále chráněny. Rozhodnutí bylo zakotveno v nové dohodě mezi místními politiky, myslivci a vlastníky nemovitostí. Šelmy budou v národním parku vyloučeny z „ochranných a podpůrných opatření“. Ředitel národního parku s úmluvou nesouhlasí. Podle jeho názoru je v rozporu s hlavní myšlenkou chráněných oblastí.

Ilustrační fotografie, šakal obecný, Jaroslav Vogeltanz Ilustrační fotografie, šakal obecný, Jaroslav Vogeltanz

„Vlci a medvědi se nebudou zdržovat jen v chráněných územích,“ vysvětluje rozhodnutí referent pro myslivost Martin Gruber. „Proto je i v národním parku nutná aktivní ochrana přírody ve spolupráci s myslivci.“ Ve Vysokých Taurech nejsou vítáni medvědi a vlci, ale ani další šelmy, jako je rys, šakal nebo vydra. V nové úmluvě mezi politiky, myslivci a vlastníky pozemků budou tyto druhy vyjmuty z opatření pro ochranu a znovuosídlení v národním parku.

Zřizuje se Poradní výbor
V praxi to znamená, že na podporu těchto druhů nebude nadále soustředěn vědecký výzkum, ani finanční prostředky. Nebudou však loveny, ani záměrně plašeny.
Úmluvu podepsali také majitelé pozemků. „To je důležitý krok pro spolupráci mezi myslivci, zemědělci a ochránci přírody,“ doplňuje Gruber. Pro poskytování informací byl zřízen jedenáctičlenný poradní výbor. Dohoda bude platit do roku 2030.

Ředitel národního parku s úmluvou nesouhlasí
Ředitel národního parku Peter Rupitsch dohodu nepodepsal. „Tato úmluva je špatným signálem,“ vysvětluje své rozhodnutí Rupitsch. „Dohoda je v rozporu s myšlenkou národního parku. Věřím, že poslední slovo v této kauze ještě nebylo vyřčeno,“ uzavřel Rupitsch.
Podle kaernten.orf.at, 21. 2. 2020, redakce

Poslední změna: 25. únor 2020

(0 hlasů)

Diskuse na serveru SvetMyslivosti.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na SvetMyslivosti.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.