Přihlásit

Ministerstvo: Dovolit odstřel vlků není možné, jsou chráněni unijní legislativou

Přeřadit vlka do nižšího stupně ochrany není jednoduše možné, muselo by se to vyjednat na evropské úrovni. ČTK to sdělili zástupci ministerstev zemědělství a životního prostředí v reakci na výzvu myslivecké komise Agrární komory ČR. Ta chce, aby v novele zákona o myslivosti byl vlk přeřazen z kategorie přísně ohrožených živočichů do nižší kategorie ochrany, takže by ho bylo možné lovit.

Ilustrační fotografie Jaroslav Vogeltanz Ilustrační fotografie Jaroslav Vogeltanz

Škody, jež vlci v Česku působí, podle dostupných údajů rostou. „Chovatelům trochu vadí i to, že řešení výplat trvá dlouho a dostávají poměrně nízké částky,“ uvedl předseda myslivecké komise Agrární komory Jiří Neudörfl.


Celou zprávu o návrhu Agrární komory si můžete přečíst zde.


Agrární komora je podle náměstka ministra životního prostředí Vladimíra Dolejského nekonstruktivní. „Členové myslivecké komise si jistě uvědomují, že vlk je chráněn podle unijní legislativy... Tuto přísnou ochranu je nutné uplatňovat na celém území státu. Otázka umožnění běžného lovu tedy není jen věcí změny zákona o myslivosti, ale náročných jednání a případných změn na úrovni EU,“ uvedl Dolejský. Podle něj jdou vyjádření komory proti sobě, když na jedné straně prosazuje potřebu snižování stavů spárkaté zvěře, která působí škody na porostech, a zároveň chce lovit predátora vysoké, tedy vlka.
Mluvčí ministerstva zemědělství Vojtěch Bílý ČTK podobně jako Dolejský upozornil, že pokud by se měly regulovat počty vlků, musely by se nejdřív upravit mezinárodní úmluvy, dále evropská legislativa a až pak české právo. „Ministerstvo zemědělství při projednávání Plánu péče bude usilovat o stanovení maximálního početního stavu vlka pro ČR a definování oblastí jeho výskytu tak, aby bylo možné výskyt vlka sladit se zájmy běžného využívání krajiny včetně hospodaření na venkově,“ řekl.
Podle ČTK 28. 8. 2019, redakce

(0 hlasů)

Diskuse na serveru SvetMyslivosti.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na SvetMyslivosti.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.