Přihlásit

Medvědice putuje Beskydami. Za dva týdny ušla přes 130 kilometrů

Medvědice, která byla 8. dubna odchycena v oblasti Lysé hory a dostala telemetrický obojek, se přesouvá mezi beskydskými pohořími. Za dva týdny urazila minimálně 132 kilometrů, tedy průměrně 9,5 kilometru za den. Většinou se pohybuje v lese, odkud přichází více než 92 % veškerých záznamů o jejím pohybu. Odborníci zároveň na základě analýz DNA potvrdili, že jde o stejného jedince, který se na podzim loňského roku pohyboval na Vsetínsku.

Fotografie sledované medvědice v Palkovických hůrkach, v pozadí poškozené lípy, jejichž lýkem se živila. Zdroj: Hnuti DUHA Olomouc Fotografie sledované medvědice v Palkovických hůrkach, v pozadí poškozené lípy, jejichž lýkem se živila. Zdroj: Hnuti DUHA Olomouc

Medvědice se čile pohybuje mezi beskydskými pohořími a přeplavala Šanci širokou 270 m
Třetí den po odchytu medvědice opustila oblast Lysé hory. V ranních hodinách přeplavala asi 270 metrů širokou vodní nádrž Šanci a přes Smrk po pár dnech zamířila mimo CHKO Beskydy do masivu Ondřejníku, odkud pokračovala na západ až k Hukvaldům do Palkovických hůrek. Po osmi dnech se přes Ondřejník vrátila do Beskyd, záhy přešla na území Zlínského kraje – do Vsetínských Beskyd.

Mapa pohybu medvedice

Mapa pohybu medvědice od 9. 4. 2019 do 22. 4. 2019„Přesuny mezi pohořími se odehrávaly ve většině případů v nočních, brzkých ranních a podvečerních hodinách. Přes den medvědice odpočívala na méně přístupných místech s minimální lidskou aktivitou, převážně v mladých porostech a houštinách, v dostatečné vzdálenosti od obydlí a turistických tras. Více jak 92 % získaných polohových dat zvířete bylo situovaných v lesních porostech, které jsou přirozeným biotopem medvěda,” uvedl Martin Duľa, zoolog z Ústavu ekologie lesa Mendelovy univerzity v Brně.
Za posledních 14 dní, kdy probíhá monitoring, se chování medvědice významně nevymykalo standardnímu chování divoce žijících medvědů.


Vědci z Karlovy univerzity srovnali DNA medvědice se vzorky sebranými na podzim na Vsetínsku
„Genetický profil vzorků z Hostýnsko-vsetínské vrchoviny z podzimu a Moravskoslezských Beskyd ze zimy včetně genetického určení pohlaví se shoduje s DNA medvědice, která byla odchycena a opatřena telemetrickým obojkem v dubnu v oblasti Šancí, jedná se tedy o stejné zvíře. Srovnání s velkým množstvím vzorků, které budou sebrány v letošním roce a které budeme analyzovat v souvislosti s výzkumem slovenské populace, by mělo odhalit přesnější původ tohoto jedince,” uvedl Pavel Hulva, molekulární ekolog z Univerzity Karlovy.

Odborníci v terénu ověřují lokality, kde se medvědice podle telemetrických dat zdržovala
„Díky tomu jsme zjistili nejen to, jaká místa vyhledává k odpočinku, ale také čím se medvědice živí. Často jsme nalezli rozhrabané mraveniště, poobracené kameny a rozhrabané pařezy, kde hledala hmyz. Medvědice také v lese aktivně vyhledává schované zásoby bukvic od myšic. Také jsme nalezli několik poškozených mladých lip, u kterých byla stržená kůra. Tato aktivita souvisela s konzumací lýka plného mízy,” uvedl Michal Bojda, koordinátor monitoringu z Hnutí DUHA Olomouc.
Medvědice podle něj konzumovala i daňka. Vědcům se ale nepodařilo prokázat, zda byl její kořistí, nebo se jednalo o úhyn. Stejně jako jiní medvědi, ani medvědice v Beskydech občas neodolala vůni medu a poškodila několik úlů. „Ukazuje se tedy, že medvědice se v tuto roční dobu živí potravou, která je běžná i pro ostatní medvědy žijící v Karpatských pohořích,“ dodal Bojda.

V případě, že by se medvědice začala opakovaně pohybovat v intravilánech obcí, odborníci ve spolupráci s uživateli místních honiteb začnou s plašením šelmy, zatím to ale nebylo potřeba.

Medvěd je přirozenou součástí přírody, jeho výskyt však vyžaduje respekt
„I když se medvědice pohybuje většinou v lese, stále platí, že je to velké zvíře, které vyžaduje respekt. Prosíme proto obyvatele i návštěvníky Beskyd, aby se medvědici nepokoušeli najít, nepřibližovali se k ní a zároveň nenechávali v okolí lidských sídel odpadky, které by ji mohly lákat. A zároveň platí, že medvěd je zvíře, které do zdejších lesů patří, stejně jako rys a vlk. Na tom, že se zde pohybuje, není nic výjimečného, počet medvědů v oblasti Beskyd se v současnosti odhaduje na dva až pět,“ uvedl František Jaskula z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR.
Podle tiskové zprávy Agentury ochrany přírody a krajiny ČR, Mendelovy univerzity v Brně, Hnutí DUHA Olomouc a Univerzity Karlovy, 26. 4. 2019, redakce

Poslední změna: 29. duben 2019

(0 hlasů)

Diskuse na serveru SvetMyslivosti.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na SvetMyslivosti.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.