Přihlásit

Medvěda pomohou hledat fotopasti

Medvěda potulujícího se od září ve Zlínském kraji pomohou hledat fotopasti. Členové týmu, který kraj pověřil odchytem medvěda, je chtějí nyní rozmístit do terénu. V týdnu by se měli přijet seznámit s krajinou také odborníci, kteří dokážou medvěda uspat narkotizační střelou ve volné přírodě, řekl dnes ČTK člen týmu Milan Orálek z Českého svazu ochránců přírody Valašské Meziříčí. Ochránci přírody mají zatím poslední informace o pohybu zvířete z neděle, kdy v katastru obce Hovězí na Vsetínsku zabil králíka.

Zdroj fotografie Šelmy.cz Zdroj fotografie Šelmy.cz

Ochránci přírody předpokládali, že se zvíře bude nadále pohybovat v okolí Semetína, kde bylo minulý týden. „Byla tam však o víkendu rallye a to ho vypudilo. V sobotu byl v Janové, kde zabil dvě ovce, v neděli ho lidé překvapili v katastru Hovězí. Vloupal se do klecí s králíky na dvoře. Od té doby nemáme hlášené žádné škody,“ uvedl Orálek, který zopakoval výzvu chovatelům, aby hospodářská zvířata, zejména ovce, na noc zavírali do chlévů a dostatečně je zabezpečili. „V Janové byly ovce zase zcela volně. Je třeba je skutečně na noc zavřít a dveře něčím zapřít,“ uvedl Orálek.
Členové odchytového týmu potřebují zmapovat pohyb medvěda, proto chtějí rozmístit fotopasti. Zvíře by pak chtěli chytnout do odchytové klece či uspat pomocí narkotizační střely. Podle Orálka není problém sehnat člověka, který uspí zvíře v kleci či zaklíněné v uzavřeném prostoru, ve volné přírodě to však umí jen pár odborníků. Po medvědovi by mohl pátrat také policejní vrtulník s termovizí. Odchyt však může trvat i několik týdnů.

Podle ČTK 29. 10. 2018, redakce
Fotografie Hnutí DUHA, Šelmy.cz

(0 hlasů)

Diskuse na serveru SvetMyslivosti.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na SvetMyslivosti.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.