Přihlásit

Jak se chovat ve vlčím teritoriu? Hlavní je nekrmit a zůstat v klidu

Agentura ochrany přírody a krajiny vydala informační leták, ve kterém radí, jak se chovat při pohybu v oblasti, kde se vyskytují vlci, nebo když dojde k přímému setkání s šelmou. Důležité je nenechávat vlkům krmení, aby neztratili ostych z člověka. Psa musíme při pohybu ve vlčím teritoriu držet na vodítku, aby na něj vlci nezaútočili. V případě přímého kontaktu s vlkem se k němu nemáme otáčet zády anebo se pokoušet o útěk.

Ilustrační fotografie Jaroslav Vogeltanz Ilustrační fotografie Jaroslav Vogeltanz

V České republice se podle dat publikovaných projektem OWAD vyskytovalo v roce 2018 16 vlčích teritorií. Setkávají se zde dvě populace – vlci patřící do karpatské populace přichází ze Slovenska, jedinci z populace středoevropské nížinné se k nám přirozeně šíří z Polska a Německa. V následujících letech můžeme očekávat výrazný nárůst početnosti populace i u nás, a proto je dobré se připravit na to, že setkání s vlkem ve volné přírodě nemusí být mimořádnou událostí.

Nekrmit!
Agentura ochrany přírody a krajiny proto vydala informační brožuru, ve které čtenáře seznamuje s životem šelmy a radí, jak se chovat při táboření v lokalitách, kde se vlci vyskytují, a jak se zachovat při setkání s šelmou.
Zásada číslo 1 podle informačního letáku zní: „Nekrmit!“. Snaha o krmení zvířat nebo ponechání potravin v přírodě může způsobit, že šelmy ztratí přirozený strach z člověka. Odpadky se nemají ani zahrabávat – co s sebou do přírody přineseme, musíme také odnést. Při spaní v lese je dobré potraviny zavěsit na strom, mimo dosah zvířat.

Psa mějte na vodítku, je to bezpečnější
Při procházce se psem je nutné vést ho na vodítku. Vlk vnímá psa jako konkurenta, a na volně puštěného psa by mohl zaútočit. Útoky vlků na člověka jsou vzácné a zvíře většinou při setkání s člověkem odběhne. Může se však stát, že člověka chvíli pozoruje, zejména ve dne, kdy hůř vidí, a jeho reakce je tedy opožděná. Pokud k tomu dojde, radí brožura zůstat v klidu a udržet si odstup. K vlkovi se nemáme přibližovat, ani se k němu otáčet zády. Lepší je pomalu couvat. Pokud vlk neutekl, zkusíme dělat hluk a zaplašit ho zvednutím ruky nebo máváním.


Informační leták je ke stažení zde.
Podle navratvlku.cz, 24. 6. 2019, redakce

Poslední změna: 4. červenec 2019

(0 hlasů)

Diskuse na serveru SvetMyslivosti.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na SvetMyslivosti.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.