Logo
Vytisknout stránku

Plašiče divoké zvěře se v Borském parku osvědčily, a proto začaly hlídat i Homolku (Plzeňský deník)

Čtyřiadvacet sloupků vyšlo město na 380 tisíc korun

Plzeň
Aby zejména divočáci neškodili a aby se nepotkávali s lidmi na procházkách nebo se sportovci, hlídají v Plzni už druhé místo speciální ultrazvukové plašiče zvěře.
Po Borském parku došlo na slovanskou Homolku.
"V Borském parku fungují ultrazvukové sloupky už druhým rokem. Zatímco v předchozích letech tam opakovaně docházelo k poškozování centrální travnaté plochy černou zvěří, v průběhu roku 2017 škod na trávníku výrazně ubylo a ultrazvukový systém se ukázal jako funkční. Z toho důvodu jsme se rozhodli tento systém použít k ochraně další lokality, jíž je park a lesopark na Homolce," přiblížil Petr Náhlík, náměstek primátora pro oblast dopravy a životního prostředí.
Zelené plašiče mají reproduktory, z nichž vycházejí frekvenčně různorodé zvukové signály v ultrazvukové hladině. Člověk ho neslyší, pro divoká zvířata je ale zvuk velmi nepříjemný. Sloupky jsou od sebe v takové vzdálenosti, aby se dosah ultrazvuku překrýval a vytvářel bariéru, která zvěř odradí.
Ve slovanském parku Homolka divočáci ničí trávníky v historické části i na rušných místech přímo u konečné tramvajové linky číslo 1 u náměstí Milady Horákové.
Město proto na Homolku nainstalovalo čtyřiadvacet sloupků za 380 tisíc korun. "Očekáváme, že tímto opatřením se podaří pohyb divočáků odklonit od nejfrekventovanějších partií parku a udržet černou zvěř v přirozených porostech říčního koridoru řeky Úhlavy," dodala Lucie Davídková ze Správy veřejného statku města Plzně.

All Rights Reserved | SvetMyslivosti.cz | Lesnická práce s.r.o.