Přihlásit

Ptačí chřipka se rozšířila na Vysočinu, jde o chov s 300 ptáky

  • Kategorie: Zprávy z oboru myslivost

Praha 19. února (ČTK) - Ptačí chřipka se rozšířila do šestého kraje, nové ohnisko je v Horní Cerekvi na Pelhřimovsku v Kraji Vysočina. Letos poprvé nejde o malochov, bylo v něm 300 kusů drůbeže. Chovatel nahlásil veterinářům úhyn zhruba 60 kusů slepic a hus za jeden den. Jak se nákaza do chovu dostala, se zatím neví, je to předmětem šetření, sdělil dnes ČTK mluvčí Státní veterinární správy (SVS) Petr Vorlíček.

Zbývající slepice, krůty, husy a kachny veterináři v ohnisku utratí, jejich těla pak neškodně zlikvidují. Veterináři také vytyčí tříkilometrové a desetikilometrové pásmo, kde budou zpřísněné podmínky.

Jde o šesté ohnisko, předchozí byla v jižních a středních Čechách a v Pardubickém a Plzeňském kraji. U volně žijících ptáků byla zjištěná v Libereckém kraji a v jižních Čechách. Choroba je nebezpečná pro ptáky, na člověka se nepřenáší.

Diskuse na serveru SvetMyslivosti.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na SvetMyslivosti.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.