Přihlásit

Zlín zvýšil zástřelné pro myslivce za odlov divokých prasat (ČTK)

  • Kategorie: Zprávy z oboru myslivost

Zlín 2. března (ČTK) - Zlínští radní rozhodli o zvýšení zástřelného pro myslivce za odlov divokých prasat na 5000 korun. Důvodem je mimo jiné zvýšený výskyt divočáků v některých okrajových částech města, například na Mladcové, v Pasekách nebo Vršavě. Přemnožená černá zvěř trápí řadu měst a působí značné škody na zemědělských plodinách i v soukromých zahradách, uvedl dnes v tiskové zprávě zástupce zlínského magistrátu Lukáš Fabián.

Podle náměstka primátora Bedřicha Landsfelda (STAN) nebere město problém na lehkou váhu, a proto už několik let vyplácí myslivcům motivační zástřelné. "To v minulých letech dosahovalo až 4000 korun. Nově bychom toto zástřelné navýšili na 5000 korun za uloveného divočáka z problematické lokality," uvedl Landsfeld.

Kromě vyplácení a zvýšení zástřelného vydal Zlín také povolení lovu černé zvěře na nehonebních pozemcích ve vlastnictví statutárního města. Aktuálně povolené lokality jsou na Vršavě za prodejnou Kaufland a za Zikmundovou vilou.

Loni myslivci v honitbách obce s rozšířenou působností Zlín ulovili téměř 900 divokých prasat. "K uloveným divočákům na území města budou myslivci přivolávat i městskou policii, která úlovek zaeviduje," doplnil Fabián.

Česká republika je od loňského března oficiálně považována za zemi bez afrického moru prasat, s nákazou však nyní v Evropě bojuje několik zemí. Odborníci chorobu v tuzemsku poprvé potvrdili v červnu 2017 u dvou uhynulých divočáků ve Zlíně. Mimo území Zlínska se nerozšířila. Nákazu přenášejí volně žijící zvířata, pro lidi není nebezpečná. Ve vysoce rizikové oblasti vytyčené v okolí krajského města veterináři potvrdili africký mor prasat u více než 200 uhynulých, zastřelených nebo odchycených divokých prasat. Do chovů se nákaza nerozšířila.

Diskuse na serveru SvetMyslivosti.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na SvetMyslivosti.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.