Přihlásit

Africký mor zasáhl šestý velký chov prasat v Bulharsku (ČTK)

  • Kategorie: Zprávy z oboru myslivost

Sofia 2. srpna (ČTK) - Kvůli prasečímu moru bude potřeba utratit všech 8253 prasat z chovu na severovýchodě Bulharska. Oznámily to dnes místní veterinární úřady. Jde přitom už o šestý velký podnik, který tato nákaza postihla, uvedla agentura Reuters. Experti varují, že Bulharsko možná bude muset nechat utratit na 600.000 vepřů a že by mohlo přijít o veškerý chov prasat.

Africký mor prasat byl nově zjištěn ve vepříně ve vsi Vetren poblíž města Silistra na Dunaji, který tvoří hranici s Rumunskem. Během uplynulých dvou týdnů muselo být zlikvidováno na 120.000 prasat z pěti dalších velkochovů.

Africký mor prasat je vysoce nakažlivé virové onemocnění prasat domácích i divokých. Nakažená zvířata se neléčí, musejí se usmrtit, vakcína neexistuje. Pro lidi není virus této nemoci nebezpečný.

S prasečím morem loni mělo velké problémy Rumunsko, které muselo v chovech vybít minimálně 400.000 prasat. Kvůli tomu také Bulharsko loni zavedlo preventivní opatření. Tehdejší ministr zemědělství mimo jiné informoval o rozhodnutí postavit čtyřřadý plot s ostnatým drátem v celkové délce 133 kilometrů, což je pětina celé bulharsko-rumunské hranice.

Podle expertů je nejpravděpodobnější příčinou rychlého šíření prasečího moru neregulovaný dovoz krmiv a také nesprávná péče o chovy prasat. Nákaza se může šířit i prostřednictvím bytového odpadu.

Diskuse na serveru SvetMyslivosti.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na SvetMyslivosti.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.