Přihlásit

Netradiční dopravní značení může být pro řidiče překvapením: Pozor sysel! (ahaonline.cz)

  • Kategorie: Zprávy z oboru myslivost

Pozor, sysel! Jediná dopravní značka v celém Česku u Mohelna na Třebíčsku nabádá řidiče, aby dali nohu z plynu a dávali pozor na přes cestu přebíhající hlodavce. A je platná, nejde jen o výmysl ochránců přírody.
V
blízkosti Mohelnské hadcové stepi je kolonie syslů o počtu asi 80 chráněných zvířat, která se naučila chodit přes silnici za potravou. "Sysel preferuje stepní lokality s krátkou trávou, aby měl dobrý rozhled," vysvětlila Jana Nováková z krajského odboru životního prostředí a zemědělství. V celém Česku těchto zvířat žije kolem tisícovky, převážně na letištích či golfových hřištích.

Už nejen kráva a jelen
Do nedávné doby jsme se na silnicích mohli setkat pouze se dvěma výstražnými značkami upozorňující na zvířata. Symbol jelena ve skoku upozorňoval na zvířata divoká a naopak krávy na domácí. "Od ledna 2016 se mohou používat i symboly jiných ohrožených zvířat," říká mluvčí policie Jana Kroutilová. Jejich umístění na vozovku má však svá pravidla, nemůže si ji vyrobit kdokoli. "Tyto dopravní značky jsou vydávané se souhlasem vlastníka či provozovatele komunikace a policie. Žadatel musí vždy doložit, že se jedná o ojedinělou lokalitu, kde například v důsledku migrace zvířat docházelo k častým nehodám," zdůraznila Kroutilová.


Kachny načerno
Značka upozorňující na přecházející kachny divoké od rybníka Peklo se objevila v Polné na Jihlavsku. "Každý rok končilo pod koly hodně káčat," chválí novinku jedna z místních obyvatelek. Je tu ale problém, značka není povolená. Výstražné navíc musejí být trojúhelníkové. "Předlohou nám byla australská značka Pozor, klokan. Vyrobili ji místní pracovníci hospodářských služeb. Nechtěli jsme absolvovat ono povolovací martyrium, a zatím nám to vychází," říká místostarosta Luboš Kousal.

Diskuse na serveru SvetMyslivosti.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na SvetMyslivosti.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

-4°C

ČR - aktuální počasí

Část.zataženo

Vlhkost: 84%

Vítr: 20.92 km/h

  • 03 Led 2019 -1°C -5°C
  • 04 Led 2019 0°C -5°C

Naši partneři

VLS