Přihlásit

Migrace šumavských vlků (ČT1)

  • Kategorie: Zprávy z oboru myslivost

Veronika KABÁTOVÁ, moderátorka
--------------------
A vlci ze Šumavy se zase objevili v Německu. Prokázaly to testy DNA u napadené zvěře. Původní smečka ale v národním parku stále zůstává. Chovatelé proto zlepšují zabezpečení stád.

Zdeněk MLNAŘÍK, redaktor
--------------------
Petr Panenka ze Srní chová ovce 18 let. Jestli bude pokračovat příští rok, bude záležet na tom, kolik zvířat mu zbyde. Nové oplocení mu na několika místech narušili divočáci a vlci tu od letošního dubna zakousli 80 ovcí.

Petr PANENKA, chovatel ovcí
--------------------
Večer zavírám ovce pod seník a dal jsem tam halogen, který je na pohyb a při každém pohybu se rozsvítí. Tak možná je to odradí.

Zdeněk MLNAŘÍK, redaktor
--------------------
Farmáři sice dostávají od státu odškodné, ale jen za registrované kusy. Jehňata se obvykle evidují až po půl roce života. Za jednu zabitou ovci může chovatel dostat až 6 tisíc korun. Náhrada škody ale pokryje jen část nákladů. Pohyb vlčí smečky sleduje vedení šumavského parku už několik let na fotopastech. Teď se dva jedinci objevili v Německu, asi 500 kilometrů od Šumavy. Jednoho z nich identifikovali podle strženého muflona.

Jan DVOŘÁK, mluvčí Správy NP Šumava
--------------------
Když se sebraly vzorky DNA, sliny, tak se zjistilo, že je to určitě vlk, který se loni narodil tady na Šumavě.

Zdeněk MLNAŘÍK, redaktor
--------------------
Před vlky už jsou lépe zabezpečené i přezimovací obory pro jelení zvěř. Částečně zakopané pletivo má bránit podhrabání.

Petr ZDENĚK, vedoucí územního pracoviště Srní
--------------------
Řidčí pletivo je tady nahoře, protože tady máme husté a to husté je tady, aby se nám dole nepodhrabali.

Jan KOZEL, náměstek ředitele NP Šumava
--------------------
My jsme v loňském roce zaznamenali, to, že vlci kolem obůrek chodili, i do nich vnikli, a došlo tam ke stržení nějakých kusů.

Zdeněk MLNAŘÍK, redaktor
--------------------
Na české i německé straně probíhá celoroční monitoring vlků. Z fotopastí ale zatím není zřejmé, že by se smečka rozrostla o mláďata. Zdeněk Mlnařík, Česká televize, Šumava.

Diskuse na serveru SvetMyslivosti.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na SvetMyslivosti.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.