Přihlásit

V Českém Švýcarsku zachytila fotopast neohroženou kozu, žije vedle vlčí smečky (irozhlas.cz)

  • Kategorie: Zprávy z oboru myslivost

Pracovníci Národního parku České Švýcarsko se letos zaměřili na monitoring vlků. Při kontrole fotopastí na ně čekalo jedno překvapení – dozvěděli se o dalším neobvyklém obyvateli národního parku. Reportáž z národního parku přinesl Český rozhlas Sever.

„Fotopasti chodíme kontrolovat zhruba jednou za tři týdny. Rovnou se vymění karta, stáhnou se data a vymění se baterie. V národním parku se monitorují velké šelmy, to začalo před několika lety. První fotopasti nám zapůjčilo hnutí Duha na výskyt rysa, od té doby, co se tu objevili vlci, monitorují se především ti,“ vysvětluje strážce parku Petr Paulíček.
„Nedávno po vlčí stezce prošla domácí koza. Je černobílá, docela vysoká… Zdá se, že nikomu nechybí. Ptali jsme se i po okolí a nikdo se k ní nehlásí. Ptali jsme se i v Německu a ani tam ji nikdo nehledá,“ komentuje neobvyklý snímek z fotopasti další strážce Jan Lobotka.
„Naposled tu kozu zachytila fotopast asi 18. listopadu. Žije tu už 3 nebo 4 měsíce. Přímo v centru vlčího teritoria. Dokonce chodí i po jejich stezkách,“ dodává mluvčí národního parku Tomáš Salov.
Největší starost dělá návrat vlků do české krajiny zemědělcům. Krajský úřad už letos vyplatil na kompenzacích za stržený dobytek vlky zemědělcům víc než půl milionu korun.
„O odškodnění požádalo devět zemědělců, někteří opakovaně, protože mají opravdu velká stáda. Někde se ještě čeká na místní šetření a budou vyplaceny další částky,“ potvrzuje mluvčí krajského úřadu Lucie Dosedělová.
Správa národního parku dokonce nově spustila webové stránky, kde se vlky zabývá. Jsou na nich informace od popisu vlčího chování po rady a návody pro zemědělce, jak se vyhnout ztrátám na hospodářských zvířatech.
Lidé z parku také pravidelně pořádají ještě s dalšími odborníky semináře právě pro zemědělce zabývající se touto problematikou.

Diskuse na serveru SvetMyslivosti.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na SvetMyslivosti.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.