Přihlásit

Lovecký zámek Dvojhradí, který zničil požár, podpoří dobročinná sbírka (usti.iDNES.cz)

  • Kategorie: Zprávy z oboru myslivost

Záchrana historického loveckého zámečku Dvojhradí v dubské části Mstišov, který v září vyhořel, je znovu o něco reálnější. Spolek přátel obory Mstišov ve spolupráci se Spolkem A. S. Ghost Czech Force oznámily vyhlášení dobročinné sbírky na záchranu této památky z 18. století.

Zájemci mohou přispívat libovolnou částkou buď bankovním převodem, nebo vhozením hotovosti do zapečetěné kasičky u vchodu do obory.

„Z prostředků budou hrazeny pouze náklady související s opravou objektu do jeho historické podoby,“ slibují organizátoři sbírky.

Barokní budova byla i s přilehlou oborou oblíbeným turistickým cílem na Teplicku. Osmiboký lovecký zámeček, který nechal v roce 1703 pro hraběnku Tuppolenu postavit František Clary Aldringen a jenž je od roku 1958 památkově chráněný, vyhořel v noci na 26. září .

Proč požár propukl, zatím není jasné. „Příčinu stále vyšetřujeme,“ sdělil mluvčí teplické policie Daniel Vítek. Stejně reagoval i mluvčí krajských hasičů Lukáš Marvan.

Proč budova vzplála, si nedokáže vysvětlit ani její majitel Jiří Novák, jehož rodina se o zámeček a přilehlou oboru stará již 40 let.

„S nikým jsme neměli problémy. A vykradení jsme byli za posledních dvacet let asi dvakrát,“ uvedl již před časem.

Vrátit objekt do původního stavu ale podle něj bude složité. „Výše škody zatím není stanovená. Odhadujeme ale, že dostat budovu do původního stavu vyjde asi na šest milionů korun,“ dodal Novák.

Pavel Přibyl

Diskuse na serveru SvetMyslivosti.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na SvetMyslivosti.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.