Přihlásit

Dobrovolníci v Liberci uklízeli les, kopali tůně pro žáby a mloky (ČTK)

  • Kategorie: Zprávy z oboru myslivost

Liberec 21. října - Dobrovolníci z Jizersko-ještědského horského spolku uklízeli lesík v Ruprechticích v severní části krajského města. Odpadem téměř naplnili velkoobjemový kontejner. Přes nezvykle velké množství odpadu si toto území vybralo za svůj domov několik druhů chráněných obojživelníků. Během úklidu dobrovolníci narazili na tři mloky skvrnité a několik žab, vykopali pro ně několik tůněk, řekl dnes ČTK předseda spolku Pavel Schneider.

Do úklidu v lesíku u Radčické ulice se zapojily zhruba dvě desítky členů a příznivců spolku. Lidé čistili zalesněné údolí, kam se přirozeně stahuje povrchová a mělká podzemní voda z okolí. "V současné době je prostor zanedbaný a vyskytovalo se zde velké množství odpadků. Údolí pravděpodobně sloužilo v minulosti jako černá skládka a blízký zahradní domek obsadili bezdomovci, kteří sem nanosili další odpady," řekl Schneider.

Odpadem podle Schneidera dobrovolníci naplnili téměř celý kontejner o objemu 20 metrů krychlových. "Práce to nebyla vůbec jednoduchá, mnoho odpadků bylo třeba vykopávat ze země a vyčištěno bylo i několik zemních jam naplněných odpadky. Byly tam i pneumatiky od aut, staré koberce a lina, velké množství skla a pochopitelně rozličné plastové odpadky," doplnil výčet odpadu v údolí.

Navzdory znečištění žijí v lesíku chránění obojživelníci, pro ty dobrovolníci vykopali zemní nádrže. "Tůně se budou plnit podzemní vodou a povrchovou vodou z dešťových srážek a přirozeného povrchového odtoku z okolního terénu. I v tomto velmi suchém období se po vykopání v tůních začala postupně objevovat voda a je předpoklad, že ve vlhčím období budou tůně naplněny vodou až po úroveň terénu. Budou tak tvořit ideální biotop pro rozmnožování obojživelníků a dalších vodních a na vodu vázaných živočichů," dodal Schneider.

Diskuse na serveru SvetMyslivosti.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na SvetMyslivosti.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.