Přihlásit

Americký komisař pro přírodu byl na honu v Africe, čelí kritice (ČTK)

  • Kategorie: Zprávy z oboru myslivost

Boise (USA) 14. října - Komisař úřadu amerického státu Idaho pro správu divoké přírody Blake Fischer se po návratu z lovecké výpravy do Afriky pochlubil fotografiemi zastřelených zvířat, mimo jiné levharta, žirafy či paviánů, místo pochvaly se mu ale dostalo kritiky a výzev, aby rezignoval. Dnes o tom informovala agentura AP.

Fischer je jedním ze sedmi komisařů, kteří mají v Idahu na starosti kontrolu dodržování loveckých kvót a ochranu zvěře. Právě kvůli skutečnosti, že Fischer podle náplně své funkce by měl s péčí dobrého hospodáře dbát o ochranu divočiny, se mnohým lidem jeho výlet do Afriky nelíbí. Kritici poukazují na to, že lov je v pořádku, pokud vede k populační kontrole zvěře a není jen pouhou zábavou.

"Jsem si jistý, že co jsi udělal, bylo legální, ale legální neznamená, že je to správné," napsal Fischerovi jeho předchůdce Fred Trevey. Doporučil mu, aby z funkce, do kterého ho jmenoval guvernér Idaha, odstoupil. "A ochránil tak pověst komise i lovu jako legitimního nástroje pro kontrolu divoké zvěře," vysvětlil. K Treveyho výzvě se připojili i další bývalí komisaři.

Fischer s manželkou během výletu do Namibie zastřelili nejméně 14 zvířat. Ke zveřejněným fotografiím komisař připojil popisky, které rovněž vyvolaly kontroverze. U zastřeleného levharta napsal, že je to náramné zvíře a že kvůli tomu, že je nočním tvorem, je tato trofej jedinečná. K fotce, na které pózuje se čtyřmi zabitými paviány, připsal, že jeho žena byla v Africe poprvé, proto se nejdříve chtěla dívat, jak on loví. "Tak jsem postřílel celou rodinu paviánů," napsal s tím, že manželka to rychle pochopila.

Později se Fischer vůči kritice ohradil a prohlásil, že dostal seznam zvířat, která mohl odstřelit. Ve výčtu podle něj byl i ceník poplatků za každý kus. K paviánům nicméně poznamenal, že byli zdarma. "Jsou to divná zvířata. Je to primát, není to vysoká," dodal.

Diskuse na serveru SvetMyslivosti.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na SvetMyslivosti.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.