Logo
Vytisknout stránku

S tularémií zajíců se potýkají myslivci na Jičínsku. Nebezpečná nákaza je přenosná i na člověka (ČRo - hradec.cz)

Po dvou letech se na Jičínsku objevila nebezpečná nákaza - tularémie zajíců. Nemocné zvíře bylo odstřeleno v katastru obce Soběraz a následné veterinární vyšetření odhalilo tuto chorobu, která je přenosná i na člověka. Krajská veterinární správa musela vyhlásit mimořádná opatření i pro katastrální území Lháň a Železnice.

Tularémie je přenosná na člověka. Jak moc nebezpečná je tato choroba pro lidí? Původcem nemoci je velmi odolná bakterie a samotné onemocnění souvisí s tím, jakým způsobem se člověk nakazí. Může se tedy jednat o různé kožní choroby, záněty očí, střevní potíže nebo v případě vdechnutí o zápal plic. Člověk se může nakazit nejen od zajíců, ale také od dalších hlodavců nebo dokonce od klíštěte.

Jak by měli lidé postupovat v případě nalezení uhynulého zajíce, to popisuje ředitel Krajské veterinární správy Aleš Hatsch: "Lidé především v lese, nebo kdekoliv, pokud najdou uhynulého zajíce, tak je důležité s ním nemanipulovat. Protože i drobné záděrky na rukách mohou být důvodem přenosu nemoci na člověka. A je důležité ihned uvědomit buď místní myslivecké sdružení, nebo zavolat k nám, přímo na krizovou linku na Krajskou veterinární správu."

Může se tularémie rozšířit i do dalších oblastí Jičínska? To se samozřejmě nedá vyloučit, ale jak jsme zjistili na Krajské veterinární správě, tak populace zajíce polního ve volné přírodě není zase tak početná, aby docházelo k velké migraci zvířat.

Mimořádná veterinární opatření budou v oblasti platit 3 měsíce od data posledního pozitivního nálezu choroby u zajíce. V případě porušení předpisů veterinární správy hrozí podnikajícím fyzickým a právnickým osobám pokuta až do výše 2 milionů korun.

All Rights Reserved | SvetMyslivosti.cz | Lesnická práce s.r.o.