Přihlásit

ŘSD a ekologové se dohodli ohledně ochrany ptáků u opravované D1 (ČTK)

  • Kategorie: Zprávy z oboru myslivost

Praha - Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) a hnutí Děti Země se dohodly na opatřeních k důslednější ochraně ptáků při opravě dálnice D1 mezi Mirošovicemi u Prahy a Hvězdonicemi na Benešovsku. ŘSD vyhoví požadavku ekologů a upraví průhledné protihlukové stěny tak, aby do nich nenaráželi ptáci. Ekologové naopak nepodají proti ministerstvu dopravy správní žalobu s cílem prosadit tuto ochranu ptáků soudně. Obě strany se k tomu zavázaly v dohodě, kterou podepsaly minulý týden. ČTK to dnes sdělily ve společné tiskové zprávě.

ŘSD podle ředitele Jana Kroupy přistoupilo k dohodě s ohledem na to, aby modernizace D1 byla dokončena v co nejkratším termínu a nezdržel ji případný soudní spor. Předseda Dětí Země Miroslav Patrik uvedl, že zatímco ŘSD bude mít jistotu, že stavbu nebude provázet soudní spor o zákonnosti stavebního povolení, hnutí bude mít jistotu, že průhledné protihlukové stěny se díky povrchové úpravě nestanou pastí pro ptáky. V dohodě jsou podle něj navržené tři varianty úprav stěn podle doporučení odborné literatury a ornitologů.

Obdobnou dohodu podepsaly ŘSD a Děti Země v srpnu a týkala se dálnice z Hradce Králové do Předměřic nad Labem. Na základě ní ekologové stáhli svůj rozklad proti vydání stavebního povolení a ŘSD má do vydání kolaudačního souhlasu splnit jeho devět návrhů na přísnější ochranu přírody a veřejného zdraví při výstavbě této dálnice.

Práce na opravě D1 mezi Mirošovicemi a Hvězdonicemi mají začít v říjnu a hotovy mají být v roce 2020. Zhruba 7,6 kilometru dlouhý úsek opraví společnost Eurovia a stát za to zaplatí zaplatí 1,07 miliardy korun.

Diskuse na serveru SvetMyslivosti.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na SvetMyslivosti.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

0°C

ČR - aktuální počasí

Zataženo

Vlhkost: 76%

Vítr: 4.83 km/h

  • 17 Pro 2018 1°C 0°C
  • 18 Pro 2018 3°C 0°C

Naši partneři

VLS