Přihlásit

Byt v Brně obsadili netopýři, majitelka na ně zavolala strážníky (ČTK)

  • Kategorie: Zprávy z oboru myslivost

Brno 16. srpna - Více než 160 netopýrů hvízdavých obsadilo byt seniorky v nejvyšším patře panelového domu v Brně-Králově Poli. Kvůli teplu hledali chladnější prostory. Žena na ně zavolala ve středu městkou policii. Z bytu je nakonec museli vypudit ošetřovatelé záchranné stanice Zoo Brno.

"Podle telefonátu na linku 156 se v bytě sedmaosmdesátileté ženy usídlili netopýři a nově objevený úkryt nechtěli za žádnou cenu opustit," uvedla dnes v tiskové zprávě mluvčí brněnské městské policie Tereza Kadrnožková.

Netopýři se schovávali i za nábytkem nebo pod prostěradlem. Většinu z bytu ošetřovatelé vypustili oknem, některé ale museli odnést v přepravkách a převézt do záchranné stanice v Jinačovicích. V bytě netopýři neměli přístup k vodě, a tak byli někteří z nich dehydrovaní.

"Netopýři mají zrovna takzvané přelétavé období, kdy spolu se svými mláďaty hledají místo k zazimování. Netopýr se dokáže protáhnout i velmi úzkou štěrbinou, problém pro něj tedy není ani okno otevřené na ventilaci," řekla Kadrnožková.

Kvůli vysokým teplotám vyhledávají netopýři chladnější místa, kterými mohou být právě byty. "Za normálních okolností by byli na střechách, půdách, v různých škvírách," řekla ČTK Simona Blahoňovská ze záchranné stanice. Netopýři podle ní trpí horkem, ale i suchem a nedostatkem hmyzu. V místnosti s pootevřeným oknem nejspíš byli delší dobu a kdyby je žena neobjevila, mohli by tam i zazimovat.

Strážníci doporučují, aby lidé k večeru, když netopýři vylétají, zavírali okna. "Nejlepší je instalovat okenní sítě," uvedla Blahoňovská. Lidé mohou v horkých dnech zvířatům pomoci tím, že na okenní parapet umístí misku s vodou.

Když lidé najdou doma netopýra, který sám neodletí, mohou se obrátit na některou záchrannou stanici. Jejich seznam najdou na webu www.zvirevnouzi.cz

Diskuse na serveru SvetMyslivosti.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na SvetMyslivosti.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.