Přihlásit

Pozorování potvrdilo, že v Moravskoslezském kraji znovu hnízdí nejmenší český orel, orel křiklavý (ekolist.cz)

  • Kategorie: Zprávy z oboru myslivost

V České republice se vyskytují čtyři druhy orlů – orel mořský, orel skalní, orel královský a orel křiklavý. Všichni tito majestátní dravci byli v minulosti nemilosrdně pronásledováni. Díky přísné ochraně se však postupně v naší krajině opět zabydlují a hnízdí. Nově bylo ochránci přírody ze Stanice pro záchranu živočichů v Bartošovicích a ze Zoo Ostrava prokázáno hnízdění orla křiklavého v moravskoslezském regionu.

Velcí dravci odedávna budili v lidech strach a obavy, byli považováni za škůdce a konkurenty člověka. Jejich úloha v přírodě je však nezastupitelná, podobně jako šelmy a další predátoři napomáhají udržovat rovnováhu v přírodě. Je proto potěšitelné, že po mnoha staletích, kdy byli skoro všichni draví ptáci nemilosrdně pronásledováni, se přistoupilo k jejich zákonné i aktivní ochraně.
Na příkladu u nás žijících orlů to lze dobře dokumentovat. "Od 80. let 20. století u nás opět hnízdí orli mořští. Předtím u nás hnízdili před více jak 150 lety, než byli zcela vyhubeni. Dnes se můžeme těšit z více než stovky hnízdních párů po celé naší republice," říká Otakar Závalský, ornitolog a odborný pracovník Zoo Ostrava.
"Orli královští se k nám rovněž vrátili po úplném vymizení v 19. století. Hnízdí na jižní Moravě. Svá teritoria zde obhajuje již deset hnízdních párů. Ne všechna hnízdění bývají úspěšná, ale trend je každopádně vzrůstající," říká Otakar Závalský.
"Orli skalní, kteří u nás naposled neúspěšně hnízdili v Beskydech v roce 1893, znovu odchovali své první mládě v roce 2013 na severní Moravě. Od té doby se jim podařilo vyvést další tři mláďata a doufáme, že přes všechny nástrahy, které jim chystají někteří lidé, i veškeré civilizační jevy, se u nás zabydlí natrvalo," říká dále Závalský.
Poslední ze čtveřice našich orlů je nejmenší orel křiklavý. "Tento druh byl v minulosti rovněž pronásledován tak, že jeho úspěšná hnízdění v minulém století by se dala spočítat na prstech rukou,“ popisuje situaci Otakar Závalský, ornitolog a odborný pracovník Zoo Ostrava.
I u orla křiklavého se zvýšená ochrana jak u nás, tak v sousedních zemích projevila velmi pozvolným návratem na naše historická území. „Po zahnízdění prvního páru v západních Čechách na Karlovarsku jsme byli velmi překvapeni hnízdním výskytem i na území Moravskoslezského kraje," dodává Otakar Závalský. Podle něho tomu napomohl jak vhodný biotop skládající se z málo navštěvovaných lesů, což je pro orly důležité při stavbě hnízda, tak i méně intenzivně obdělávané zemědělské plochy. "Ty orlům slouží jako loviště. Hlavní kořistí tohoto druhu jsou hraboši polní, takže v žádném případě nemůže tento orel ohrozit ubývající stavy drobné zvěře. Pro myslivost tento druh tedy nepředstavuje žádný problém,“ upřesňuje Závalský
Ochranáři ze Stanice pro záchranu živočichů v Bartošovicích a ze Zoo Ostrava, kterým se podařilo orla křiklavého u nás objevit a zdokumentovat, pevně věří, že i tito orli překonají nástrahy civilizace v Evropě, ale i na své každoroční daleké migrační cestě až do jižní Afriky a stanou se trvalou ozdobou naší již hodně ochuzené přírody.
Na sledované lokalitě byl kromě páru s mládětem, které už vylétlo z hnízda, pozorován ještě další orel (může se jednat o loňské mládě). Na videu je zachyceno letošní mládě orla křiklavého na hnízdě.

Diskuse na serveru SvetMyslivosti.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na SvetMyslivosti.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.