Přihlásit

Za škody způsobené vlky zaplatí Liberecký kraj dalších 133.490 Kč (ČTK)

  • Kategorie: Zprávy z oboru myslivost

Liberec 8. srpna - Dalších 133.490 korun vyplatí Liberecký kraj za škody způsobené vlky. Chovateli na Frýdlantsku roztrhali letos v březnu 27 ovcí, řekl ČTK radní pro zemědělství Jiří Löffelmann. Od roku 2015 kraj zaplatil chovatelům za podobné ztráty bezmála 300.000 korun, z toho polovinu v letošním roce. Připravuje proto pro chovatele seminář, jehož hlavním tématem budou možnosti čerpání dotací na zabezpečení chovu hospodářských zvířat před podobnými predátory.

Výskyt vlků v Libereckém kraji potvrdily fotopasti v roce 2014 v CHKO Kokořínsko - Máchův kraj. Od té doby se jim tam daří a úspěšně se rozmnožují. Na severu Čech byl v posledních letech výskyt vlků potvrzen také ve Šluknovském výběžku, v Jizerských a Krušných horách. Jejich stopy objevili i v Lužických horách a v Krkonoších.

Podle ochránců přírody je přínosem vlka v krajině regulace přemnožených zvířat, jako jsou divoká prasata, daňci, jeleni a srnci. Vlci dokážou v krátkém čase překonat stovky kilometrů. Největší divoká populace je v německé Lužici, kde se dokázali přizpůsobit a přežívají i v poměrně hustě osídlené krajině.

Chovatelé ovcí ale vlky rádi nemají. Rekordní počet zvířat zabili loni chovateli z Jindřichovic pod Smrkem na Frýdlantsku, když na oplocené pastvině zabili berana, čtyři ovce a 32 jehňat. Liberecký kraj tehdy za zvířata na odškodném vyplatil 73.600 korun. "Škodu způsobenou vlkem obecným zaplatí Liberecký kraj, částku pro náhradu škody ale poskytuje kraji ministerstvo financí," doplnil Löffelmann.

Podle zákona mají chovatelé nárok na náhradu škody způsobené také bobrem evropským, vydrou říční, medvědem hnědým, rysem ostrovidem a losem evropským. Většina z nich ale v Libereckém kraji nežije. Od roku 2000 kraj vyplatil na náhradách zhruba 2,119 milionu korun, nejvíc za škody způsobené kormorány rybářům. Dohromady to bylo 1,8 milionu korun. Od roku 2013 však už kormoráni mezi zvířata, za něž se náhrady vyplácejí, nepatří.

Diskuse na serveru SvetMyslivosti.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na SvetMyslivosti.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Naši partneři

VLS